Jak zabezpieczyć dach przed kunami?

Jak zabezpieczyć dach przed kunami?

25 października 2021 0 By Redakcja

Jeśli kuna znajdzie sposób na przedostanie się na dach, to niestety trzeba liczyć się z tym, że będzie wiązać się to z wieloma szkodami. Zwierzęta te nie są niebezpieczne, trudno je nawet zauważyć w ciągu dnia, ale niestety potrafią doszczętnie zniszczyć ocieplenie dachu. Na tym jednak problemy się nie kończą. Ich obecności w domu nie da się nie odczuć, a przy braku interwencji sytuacja pogorszy się jeszcze bardziej. Jeśli tylko pojawią się oznaki świadczące o tym, że na poddaszu jest kuna, to należy niezwłocznie podjąć odpowiednie kroki, aby się jej pozbyć i zabezpieczyć dom przed kolejnym nieproszonym gościem.

Problemy z kunami, czyli nieproszony gość na dachu

Kuna nie stanowiłaby problemu, gdyby nie próbowała na siłę dostać się do domu, a dokładnie na poddasze. To niewielkie stworzenie potrafi skakać na parę metrów i świetnie się wspinać, dlatego w przypadku niezabezpieczonego domu trzeba liczyć się z tym, że przedostanie się ona na dach i uwije tam sobie gniazdo, jednocześnie niszcząc wszystko dookoła. Zniszczone ocieplenie dachu to tylko jeden z wielu problemów wynikających z obecności tego zwierzęcia. Kuny mają ostre zęby i bardzo silne łapy, dlatego sforsowanie materiałów wykończeniowych nie stanowi dla nich większego wyzwania. Wygryza kanały w izolacji cieplnej, tworząc mostki termiczne, co niestety wychładza dom, a tym samym zwiększa koszty ogrzewania. Kuna nie oszczędzi folii dachowej ani kabli.

Kolejną niedogodnością jest duży hałas, który powodują kuny, poprzez bieganie po dachu, przeciskanie się przez szczeliny, czy walki ze swoimi towarzyszami. Są to zwierzęta prowadzące nocny tryb życia, dlatego stają się aktywne po zmroku. Trudno się wyspać przy ciągłym stukaniu i syczeniu. Do tego dochodzi jeszcze problem z brudem i nieprzyjemnymi zapachami. Poddasze staje się jadalnią, spiżarnią (mają one tendencję do gromadzenia swoich ofiar) i jednocześnie toaletą kun. Psujący się pokarm i odchody to gwarancja silnego odoru, szczególnie latem.

Co zrobić, aby pozbyć się kuny z poddasza/strychu?

Kiedy nieproszony gość pojawi się na poddaszu, należy poszukać sposobu jak pozbyć się szkodnika. Należy jednak pamiętać, że kuny są objęte w Polsce ochroną. Jest wiele skutecznych i humanitarnych sposobów na walkę z tymi zwierzętami, nikt nie musi na tym ucierpieć (jedynie kuna straci swoje legowisko). Kiedy pozbędziemy się szkodników ze strychu, należy zastanowić się jak zabezpieczyć dach przed kunami, by problem nie powrócił w przyszłości. Warto o to zadbać już podczas budowy domu, co pozwoli uchronić się przed szkodnikami. Kluczowe jest pełne deskowanie, zabezpieczanie wszystkich otworów i szczelin znajdujących się w połaci dachowej. Kunie wystarczy niewielka przestrzeń do tego, aby przedostać się na poddasze, utoruje sobie drogę za pomocą kłów i łap. Świetnie sprawdza się także izolacja termiczna granulatem celulozowym, dzięki czemu będzie można zapobiec nieproszonym gościom w postaci gryzoni i ptaków.

Jak zabezpieczyć dach przed kunami?

Szczelność dachu z poddaszem to podstawowe zabezpieczenie przed kunami, rozmaitymi gryzoniami czy nawet ptakami. Solidna podbitka dachowa to jedno, ale warto też wyposażyć się w metalowe kratki, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie, podobnie jak metalowe taśmy perforowane. Jeśli dach ma być właściwie chroniony przed szkodnikami, to kratki i taśmy powinny znaleźć się na rynnach, kominach, oknach dachowych, otworach wentylacyjnych. Przydadzą się też w szczelinach kalenicowych, chroniąc skutecznie przed przedostaniem się kun na dach. Znaczenie ma również to, aby zrezygnować z wełny mineralnej i zastąpić ją pianką poliuretanową lub celulozą. Dla kun przyjemnie ciepła i miękka wełna jest niezwykle atrakcyjna, stwarza idealne warunki do uwicia gniazda. W sprzedaży znajdują się też różne zabezpieczenia przeciwko kunom w postaci grzebieni i kolców, co ma pewne zalety, ale nie jest wolne od wad. Zatrzymują nie tylko kuny, ale też szereg zabrudzeń, liści i gałęzi.

Najskuteczniejszym sposobem na uchronienie przed kunami jest zainstalowanie pastucha elektrycznego. Nie wyrządza on krzywdy zwierzętom, ale odstrasza je. Jego montaż najlepiej będzie powierzyć fachowcom, którzy się na tym znają i mają doświadczenie. Za pomocą pastucha można praktycznie odciąć wejście kunom na poddasze. Nie będą one miały szans na to, aby ominąć tego rodzaju zabezpieczenie. Z czasem przestaną nawet wchodzić na posesję ze strachu przed nim.

Na rynku działa wiele firm, których specjalizacją jest naprawianie szkód po kunach i zabezpieczanie dachu przed nimi. Korzystając z ich usług, można mieć pewność, że wszelkie usterki zostaną usunięte, co pomoże odzyskać komfort życia. Fachowcy zadbają też o to, aby ograniczyć do minimum ponowne pojawienie się kun na dachu, poprzez odpowiednie zabezpieczenia.