Blacha trapezowa na dach – charakterystyka, zalety i wady. Kiedy warto ją wybrać?

Blacha trapezowa na dach – charakterystyka, zalety i wady. Kiedy warto ją wybrać?

26 października 2021 0 By Redakcja

Blachy stalowe są używane w budownictwie już od lat. Obecnie bardzo często używane są one do krycia dachów. Co warto wiedzieć o blachach trapezowych?

Dach domu jednorodzinnego może być kryty różnego rodzaju materiałami. Wśród nich znajduje się także blacha trapezowa. Jest ona alternatywą dla dachówek ceramicznych, powalając na uzyskanie atrakcyjnego wyglądu dachu, wysokiej trwałość pokrycia oraz jego atrakcyjnego wyglądu. Właśnie dlatego jest ona chętnie wybierana przez klientów.

Czym jest blacha trapezowa?

Pod pojęciem jak stalowa blacha trapezowa znajduje się rodzaj blach o charakterystycznych przetłoczeniach w formie trapezów. Blacha tego typu stosowana na dach określana jest także jako blacha osłonowa, która może być używana też do wykonania innych osłon, na przykład elewacji ściennych, wiat.

Dachowe blachy trapezowe są dzisiaj oferowane w różnych wariantach, dlatego można dopasować je do konkretnego zastosowania oraz do własnego gustu pod kątem jej wyglądu oraz kolorystyki.

Blacha trapezowa – na jakie dachy się nadaje?

Za pomocą blachy trapezowej można wykończyć różne rodzaje dachów, w tym dachy dwuspadowe, czterospadowe, wielospadowe. Nadaje się ona również do krycia elementów jak lukarny, ganki oraz innych elementów architektonicznych budynków.

Szeroka gama blach trapezowych oferowanych na sprzedaż pozwala na łatwe dopasowanie ich do każdego budynku. Mogą być one wykończeniem dachu budynku tradycyjnego, ale także nowoczesnego.

Warto też wskazać, że dobra blacha trapezowa może być z powodzeniem stosowana jako materiał do renowacji dachów, gdy wymieniane jest całe pokrycie dachowe.

Zalety i wady blach dachowych trapezowych

Blachy dachowe w formie blachy trapezowej mają liczne zalety, lecz warto pamiętać także o tym, że mają one również określone wady. Przed zdecydowaniem się na tego typu materiał warto zatem zapoznać się bliżej z jego właściwościami, by podjąć celną decyzję dotyczącą zakupu najlepszego pokrycia dachowego.

Zalety blach trapezowych:

  • Przystępna cena – dachy z blachy trapezowej są tanie wykonaniu i to właśnie cena najczęściej decyduje o wyborze tego typu materiału.
  • Niska waga – dzięki temu konstrukcja dachu nie musi być wtedy specjalnie wzmacniana.
  • Różne wzory do wyboru – blachę można kupić w wielu wariantach przetłoczeń, a także różnych kolorach.
  • Estetyczny efekt – dzięki zastosowaniu blach można nadać budynkowi estetyczny wygląd.
  • Zabezpieczenie powierzchni – nowoczesne blachy trapezowe są zabezpieczane z zewnątrz za pomocą specjalnych powłok, co wydłuża ich wytrzymałość.
  • Szybki montaż – blachy sprzedawane są w formie arkuszy, co pozwala na ich prostszy i szybszy montaż na dachu.
  • Trwałość – jest ona jednak powiązana z jakością blachy, dlatego wtedy, gdy liczy się jej trwałość, warto zdecydować się na sprawdzone produkty.

Wady blach trapezowych:

  • Głośność – deszcz padający na blachę może powodować pojawienie się hałasu.
  • Niższa termoizolacyjność – blacha trapezowa w porównaniu z dachówką nie daje aż tak dobrej ochrony przed ucieczką ciepła.
  • Mniejsza odporność – blacha narażona jest na zarysowania i wgniecenia, dlatego może ona doznać uszkodzenia na skutek kontaktu z czynnikami zewnętrznymi.

Gdzie można kupić blachę trapezową?

W przypadku materiału jak blacha trapezowa Warszawa to jedno z wielu miast znajdujących się w Polsce, gdzie można ją zamówić. W stolicy własne sklepy firmowe mają liczni producenci blachy trapezowej – polscy i zagraniczni. Także z dostępnymi wariantami blach można zapoznać się bliżej w sklepach z materiałami dekarskimi.

Klienci, którzy chcieliby zdecydować się na zakup blachy trapezowej, powinni wcześniej zapoznać się z różnymi propozycjami producentów, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Podsumowanie

Blacha trapezowa jest materiałem dekarskim o bardzo szerokim zastosowaniu, który pozwala na uzyskanie atrakcyjnie wyglądających oraz trwałych dachów na odmach jednorodzinnych. Wiele wariantów tego typu blachy umożliwia dopasowanie jej do wyglądu każdego budynku, zapewniając estetyczny wygląd na wiele lat.