Choinka świąteczna – jaką wybrać do małego mieszkania?

Choinka świąteczna – jaką wybrać do małego mieszkania?

25 listopada 2020 0 By Redakcja

Celebrowanie Bożego Narodzenia to cenny element polskiej tradycji, niezależny od czasów i okoliczności. Tym, co od razu przychodzi nam do głowy w momencie, gdy pomyślimy o świątecznych dekoracjach, jest choinka. To niezwykłe drzewko przenosi wiele radości i wspomnień. Obecnie można wybrać różne rodzaje drzewek – w sprzedaży dostępne są takie gatunki jak jodła kaukaska czy kłujący świerk zielony. Wiele osób jednak zastanawia się, które drzewko będzie idealne do niewielkiej przestrzeni. Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Choinka świąteczna – skąd wzięła się w naszych domach?

Ubieranie choinki na święta to tradycja, która w zasadzie przerosła samą uroczystość chrześcijańskiego Bożego Narodzenia i jest praktykowana przez wyznawców różnych religii. Jakie jednak są jej korzenie?

Jodły i świerki pojawiły się w domach po raz pierwszy już w XVI wieku. Tradycja ta wywodzi się z Alzacji – to właśnie tam przynoszono do mieszkań drzewka iglaste, które następnie dekorowane były specjalnie przygotowanymi ozdobami z papieru oraz świeżymi jabłkami. Było to oczywiste nawiązanie do drzewa z Raju. Ponieważ gorącym zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter bardzo szybko stał się on popularny w kręgach protestanckich, a stamtąd rozlał się prosto na cały świat chrześcijański. Z upływem lat choinka świąteczna stała się głównym symbolem Bożego Narodzenia.

Jodła, świerk, a może sztuczne drzewko? Co wybrać do małego mieszkania?

Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki. Wiele osób jednak zastanawia się, jak wkomponować świąteczne drzewko w niewielką przestrzeń.

Czym powinna wyróżniać się choinka do małego mieszkania?

Przede wszystkim pierwszą decyzją, jaką powinno się podjąć jest kwestia tego czy zdecydujemy się na choinkę naturalną, czy sztuczną. Spór pomiędzy zwolennikami jednej i drugiej opcji nie słabnie. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, która z nich jest lepsza.

Sztuczne choinki to bardzo dobre rozwiązanie do małych mieszkań, ponieważ są one z reguły lżejsze od żywych drzewek i zdecydowanie łatwiej jest wnieść je – na przykład po schodach. Bardzo dużą zaletą jest także to, że sztuczne choinki występują często w bardzo różnych, także małych rozmiarach. Właśnie dlatego często wybierane są przez osoby, które dysponują niewielką przestrzenią. Na szczęście sztuczne choinki to nie jedyna opcja.

Obecnie, w dobrym internetowym sklepie ogrodniczym, takim jak https://www.podkarpackiesady.pl/choinki-swiateczne, znajdziemy żywe choinki w różnych rozmiarach, także tych mniejszych.

Możemy zdecydować się na takie gatunki drzewek jak:

  • świerk Kaibab,
  • jodła kaukaska,
  • świerk conica,
  • świerk kłujący.

Dodatkową zaletą niewielkich choinek jest także to, że bardzo często sprzedawane są one w donicach. To bardzo wygodne rozwiązanie, które eliminuje problem ustawiania choinki na stojaku, a jednocześnie sprawia, że jest ona bardziej mobilna i ergonomiczna – wprost idealna do niewielkiego mieszkania.

Jak wybrać choinkę do małego mieszkania?

Dekorowanie niewielkiej choinki w mieszkaniu

Źródła: pexels.com

Wybierając choinkę świąteczną do małego wnętrza, musimy skupić się jednak nie tylko na jej rodzaju. Bożonarodzeniowe drzewko powinno spełniać także inne kryteria.

Przed jego zakupem powinniśmy dokładnie przyjrzeć się rozmieszczeniu mebli i innych dekoracji znajdujących w pomieszczeniu, w którym chcemy ulokować drzewko. Jeśli nasze mieszkanie charakteryzuje się małym metrażem, zbyt duża choinka może je przytłoczyć i zamiast spełniać rolę dekoracyjną, będzie wyłącznie zawadą i problemem, którego będziemy chcieli jak najszybciej się pozbyć.

Mniejsze drzewko, elegancko udekorowane i umieszczone, np. na komodzie, będzie prezentowało się w mniejszym mieszkaniu niezwykle stylowo. Dobrym rozwiązaniem są także tzw. choinki na pniu, które nie zabierają miejsca w rejonie podłogi. Można je łatwiej dopasować do otoczenia i bez problemu schować pod nim prezenty. Mało popularnym, ale i niezwykle interesującym rozwiązaniem do małego mieszkania są choinki ścienne – wykonane ze sztucznych materiałów lub fragmentów prawdziwego drzewka prezentują się bardzo szykownie i stanowią doskonały wybór dla mieszkań, w których liczy się każdy metr kwadratowy.

Jakie alternatywy dla choinki?

Jeżeli nie masz możliwości postawienia w swoim mieszkaniu choinki, nie przejmuj się – święta Bożego Narodzenia to czas, w którym nie brakuje alternatyw dla różnorodnych rozwiązań dekoracyjnych, dlatego masz możliwość wyboru takiej opcji, która będzie odpowiadać Ci najbardziej.

Na Zachodzie niezwykle popularne są skarpety świąteczne. Powieszone na ścianie lub nad kominkiem prezentują się bardzo przytulnie i swojsko, a ponadto można w nich schować prezenty dla swoich bliskich. Do innych alternatywnych rozwiązań dla tradycyjnej choinki należą także piękne wieńce i girlandy – przyozdobione dekoracjami i migocącymi światełkami, prezentują się równie efektownie, co klasyczne bożonarodzeniowe drzewko. Nie można także zapomnieć o nastrojowym oświetleniu: odpowiednie dobranie kolorowych świątecznych lampek przyozdobi każde mieszkanie i nada mu ciepłego, bożonarodzeniowego charakteru.

Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na zakup klasycznej, żywej choinki, wybierz internetowy sklep ogrodniczy o sprawdzonej reputacji i szerokim asortymencie.

Artykuł napisała:
Magdalena Polena – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje trzy koty.