Co pod prysznic zamiast płytek

Co pod prysznic zamiast płytek

5 października 2018 1 By Redakcja

Płytki na ścianie w łazience to bardzo popularne rozwiązanie. Są wodoodporne, dostępne w wielu wzorach i kolorach oraz gramaturach. Nie jest to jedyny sposób na ochronę przed wilgocią w miejscu kabiny prysznicowej. Dostępne są inne nowatorskie czy popularne gdzie indziej rozwiązania.

Usunięcie starej powłoki

Zanim zabierzemy się za cokolwiek należy ściągnąć stare płytki (mogą być poluzowane), wyczyścić powierzchnię i sprawdzić czy nie ma zacieków. Jeśli są, należy je usunąć. Kolejno wygładzić powierzchnie gładzią szpachlową i… teraz wszystko zależy od naszych koncepcji.

Po najmniejszej linii oporu – farba

Pokrycie wnęki prysznicowej farbą to chyba najprostszy i najtańszy sposób na renowację takiego miejsca. Jednak nie może to być byle jaka farba, ale odporna na wilgoć. Aby dobrze przywarła należy wygładzoną „do żarówki” powierzchnię pokryć gruntem i na to nałożyć farbę. Trochę przygotowań, a efekt w kilka minut, do godziny gotowy. Pozostaje wtedy poczekać, aż całość dobrze wyschnie i montować kabinę prysznicową.

Słuchawka prysznicowa

Estetyka szklanych tafli

Pod pełną płytę lakobelu czy grafiki szklanej dobrze przymocowanej do ściany nie ma szans dostać się wilgoć. Zresztą farba, którą jest pokryte szkło jest na nią odporna. Nie ma też obaw o łatwe rozbicie tafli, gdyż jest ona hartowana. Do tego pokryta specjalną powłoką, na której nie osadza się mydło i kamień. Taką samą warstwą są pokrywane szklane kabiny prysznicowe, aby ułatwić ich czyszczenie.

Do tego mamy wybór kolorów, a na grafice możemy mieć co tylko nam się spodoba. Widok na rafę, plaże czy odpowiedni wzór. Jedno jest pewne, za pomocą farby nie osiągniemy takiego efektu w naszej łazience.

Mało popularne rozwiązania

Jednym z ciekawych rozwiązań do łazienek do ułożenia pod prysznicem na ścianie jest tadelakt. To pochodząca z Maroka zaprawa wykonywana m.in. z wapna hydraulicznego. Dostępny jest w wielu wersjach kolorystycznych. Dzięki polerowaniu tworzy się efekt lakierowanej ściany. Masa jest odporna na wilgoć, czyści się ją za pomocą wilgotnej szmatki i mydła. Tadelakt jest bardzo plastyczny i można z niej wykonywać pułki, brodziki, stopnie, a nawet ściany kabiny prysznicowej, do której wystarczy tylko zamontować szklane drzwi i całość jest gotowa.

Panel łazienkowy

Jako alternatywę dla płytek stosuje się też panel łazienkowy PCV. Jego montaż jest tani i bardzo szybki. Mocuje się je na kleju wzmacniając zszywkami bądź wkrętami. Jest to idealna opcja do taniego wykończenia łazienki i uzyskania szybko efektu.

Przepis na udaną łazienkę jest bardzo prosty. Elegancja połączona z trwałością ze szczyptą egzotyki dodadzą takiemu miejscu uroku. Podejście do remontu powinno być zasadne. Idąc na ustępstwa, „jakoś to będzie” i tnąc koszty, albo nie szukając dobrych rozwiązań w dobrej cenie często dokładamy sobie pracy. Lepiej jest przejrzeć o pięć ofert cenowych więcej, niż po roku podziwiać zacieki na ścianie.

Źródło:

Łatwy i tani sposób na remont łazienki – Syneko.pl [stan z 2018-10-20].