Czy ogrzewanie na węgiel wciąż się opłaca?

Czy ogrzewanie na węgiel wciąż się opłaca?

6 grudnia 2018 0 By Redakcja

Budując nowy dom coraz więcej inwestorów staje przed pytaniem, czym ogrzać dom? Jeszcze kilkanaście lat temu odpowiedź na to była dość jednoznaczna.

Większość domów wyposażona była w tak zwane „kopciuchy”, czyli piece na… wszystko. Palono w nich głównie węglem i drzewem, ale także śmieciami i innymi pozostałościami. W dobie wzmożonej dbałości o ekologię coraz głośniej mówi się o szkodliwości tego typu rozwiązań. Mimo to węgiel nie zniknął z polskiego rynku i wciąż ma się dobrze. Czy warto jeszcze nim ogrzewać dom?

Węgiel, ale jaki

Generalnie nowe budownictwo odchodzi już od wspomnianych kopciuchów i pieców na wszystko. Ich problemem było nie tylko trucie środowiska, ale także konieczność poświęcania dużej ilości czasu na obsługę. Obecnie na rynku dominują piece na ekogroszek. Są to piece, które spalają drobny zmielone węgiel, uformowany w nieduże kulki. Eko groszek workowany jest po kilkanaście lub kilkadziesiąt kilogramów. Obsługa pieca jest dużo mniej wymagająca niż starych pieców. Nowoczesne kotły posiadają także automatyczny podajnik, który sam dozuje odpowiednią ilość węgla do pieca. Pozwala to na znaczne ograniczenie wizyt w kotłowni. Wówczas niezbędne jest jedynie załadowanie pieca raz na kilka dni – w zależności od temperatury na zewnątrz budynku. Cena opału również zachęca do zainwestowania w to rozwiązanie. Jest to obecnie jeden z najtańszych sposobów na ogrzanie domu.

Inne źródła ciepła

Jeśli zdecydujemy się odrzucić rozwiązanie węglowe, możemy zdecydować się na inne formy ogrzewania. Coraz popularniejszy wydaje się być gaz, który nie wymaga żadnej obsługi i jednocześnie jest czystym paliwem. Niestety, jego eksploatacja jest sporo wyższa niż paliw stałych, a roczny koszt ogrzewania może wynieść dwukrotnie więcej. Dodatkowo wiele miejsc w Polsce nadal nie jest zgazyfikowanych, co oznacza brak sieci gazociągowej i brak możliwości przyłącza.

W dobie walki ze smogiem i nowych trendów ekologów na popularności zyskują także odnawialne źródła energii. Na tym polu dominują pompy ciepła, pobierające energię z gruntu, lub powietrza, a także fotowoltaika, czyli panele słoneczne. Mimo nie dużych kosztów eksploatacji oraz skuteczności działania, są to najdroższe rozwiązania w instalacji. Całość kosztów montażu oraz zakupu urządzeń wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. To często zaporowa bariera, w stosunku do rozwiązań gazowych lub paliw stałych.