Drewniane drzwi wewnętrzne — na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Drewniane drzwi wewnętrzne — na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

7 czerwca 2022 0 By Redakcja

Wybierając drzwi wewnętrzne, zawsze należy przyjrzeć się materiałowi, z jakiego zostały wykonane – często to właśnie on jest kluczowy podczas podejmowanie decyzji zakupowych. Przykładowo niektórzy nie wyobrażają sobie innych drzwi niż te wykonane z drewna. Należysz do tej grupy? A może masz jeszcze wątpliwość, czy drewniane drzwi wewnętrzne będą dla Ciebie odpowiednim wyborem? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę przed ich zakupem!

Rodzaje konstrukcji drzwi drewnianych

Drewniane drzwi wewnętrzne – tak jak i każdy element wykończeniowy – powinny pasować do generalnego stylu panującego w danej przestrzeni. Pod tym względem duże znaczenie ma wybór odpowiedniego rodzaju konstrukcji skrzydeł drzwiowych. Co warto wiedzieć o konstrukcji ramowej, a co o płytowej?

 • Drzwi płytowe

Wyróżnikiem drzwi płytowych przede wszystkim jest minimalizm. Po dodaniu do nich równie oszczędnych w formie klamek znakomicie wpiszą się w styl loftowy, nowoczesny, klasyczny czy skandynawski.

Wyróżnić można dwa rodzaje wewnętrznych drzwi płytowych. Pierwszy dotyczy modeli zrobionych tylko z jednego kawałka drewna – jest to prosta, gładka płyta. Drugi określa zaś modele stworzone z ramiaka oraz dodatkowego wypełnienia, które dopiero po obu zewnętrznych stronach jest obłożone jednolitymi płytami. W tym drugim rodzaju, choć w konstrukcji znajduje się ramiak, nie jest on w ogóle widoczny – dla użytkowników owych drzwi stanowią one równie gładką całość co pierwszy opisany tu rodzaj. Który zatem wybrać? Stylowo na pewno sprawdzą się oba te rodzaje. Jeśli zaś chodzi o funkcjonalność, ten drugi (z ramą i wypełnieniem) jest zwykle bardziej wytrzymały i dźwiękoszczelny.

 • Drzwi ramowe

Jeśli chodzi o drewniane drzwi ramowe – inaczej nazywane płycinowymi – ich konstrukcja zawsze opiera się na szkielecie właśnie w kształcie ramy oraz określonym wypełnieniu pomiędzy poszczególnymi ramiakami. Co to są ramiaki? To dwie pionowe, dłuższe belki oraz dwie poziome, które budują opisywaną tu ramę. Jeśli zaś chodzi o wypełnienia, są to np. kasetony, przeszklenia lub też płyty HDF.

Co wyróżnia ten rodzaj drzwi od wcześniej opisanych płytowych? Przede wszystkim wyraźnie zaznaczona rama – tutaj nie przykrywają jej żadne dodatkowe jednoczęściowe płyty.

Co ważne, konstrukcja ramowa zwykle jest cięższa i bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych, których skutkiem mogłyby być np. różnego rodzaju odkształcenia (przykładowo powstałe pod wpływem działania wilgoci). Każdy element jest bowiem sam w sobie masywny, co dodatkowo stabilizują mocne łączenia – zwykle są to tzw. pióra stabilizujące oraz specjalne kołki.

Dewniane drzwi wewnętrzne

Który rodzaj konstrukcji wybrać?

Znalezienie odpowiedzi na to pytanie wymaga zestawienia ze sobą kilku czynników – potrzeb użytkowników, stylu panującego w danym wnętrzu oraz możliwości finansowych. Za wyborem drzwi płytowych przemawiają:

 • korzystna cena — zwłaszcza przy wypełnieniu typ plaster miodu (niestety, nie gwarantuje ono dobrego wyciszenia pomieszczeń);
 • lekkość konstrukcji — istotna np. w przypadku drzwi do pokoju dziecka;
 • nowoczesny design — drzwi płytowe świetnie prezentują się w minimalistycznych, loftowych czy industrialnych wnętrzach (choć nie tylko).

Z kolei przewagą drzwi ramowych są:

 • trwałość i wytrzymałość — drzwi ramowe mogą być z powodzeniem eksploatowane przez długie lata;
 • niezwykle szeroki wybór wariantów i możliwości dekoracyjnych — można dopasować je praktycznie do każdego stylu.

Drzwi wewnętrzne – przylgowe czy bezprzylgowe?

Różnica pomiędzy tymi dwoma wariantami polega przede wszystkim na umiejscowieniu skrzydeł względem ościeżnicy oraz widoczności ich krawędzi, zawiasów i zapadki zamka.

 • Drzwi przylgowe

W drzwiach przylgowych widoczne jest charakterystyczne wcięcie, czyli przylga, która po zamknięciu nachodzi na ościeżnicę. Efektem tego jest niecałkowite schowanie skrzydła po zamknięciu – jego część wystaje poza wspomnianą ościeżnicę. Widoczne są też zawiasy, wystające po stronie, na którą otwierają się dane drzwi. W modelach przylgowych łatwo dostrzec też zapadkę zamka, która wystaje poza płytę drzwi.

 • Drzwi bezprzylgowe

Są to skrzydła, które „chowają się” w ościeżnicy w taki sposób, by po zamknięciu nie było widać ich krawędzi. W efekcie tego tworzą ze ścianą prostą, ciągłą, jednolitą płaszczyznę. Jest to możliwe także dzięki temu, że po zamknięciu niewidoczne są ich zawiasy oraz zapadka zamka (zazwyczaj w takich modelach montowany jest zamek magnetyczny).

Dużym plusem jest ich prosta forma, znakomicie odnajdująca się w nowoczesnych, industrialnych stylach (choć nie tylko). Jeśli jednak chodzi o kwestie techniczne, montaż drzwi bezprzylgowych jest nieco bardziej skomplikowany. Wynika to z faktu, że wymagają one specjalnej ościeżnicy, pozwalającej schować wspomniane zawiasy.

Dewniane drzwi wewnętrzne

Drzwi drewniane — jakie drewno będzie odpowiednie?

Rodzaj drewna, z jakiego wykonane są drzwi wewnętrzne, ma niebagatelne znaczenie. Jest to istotne zarówno dla aranżacji przestrzeni (różne rodzaje drewna prezentują odmienne kolory, ułożenie słojów, strukturę), jak i dla ich funkcjonalności (należy wziąć pod uwagę twardość danego gatunku, jego wytrzymałość, odporność na wilgoć itp.). Jaki zatem gatunek drewna sprawdzi się w tym zakresie najlepiej?

Z gatunków rodzimych szczególnie polecane są:

 • sosna — miękkie drewno, które ma względnie niską cenę i jest łatwe do obrabiania. Dobrze tłumi hałasy oraz izoluje ciepło, lecz nie jest zbyt odporne na wilgoć. Chcąc więc wykorzystać je np. w łazience, gdzie istnieje duże ryzyko kontaktu z wodą oraz wspomnianą wilgocią, należy koniecznie zastosować odpowiednią impregnację;
 • olcha — drewno o ciepłym zabarwieniu, dodaje wnętrzu przytulności. Dużym plusem jest względnie niewielka waga olchowych drzwi oraz przystępna cena;
 • dąb — twardy i odporny rodzaj drewna. Dębowe drzwi wewnętrzne dodają przestrzeni klasy i elegancji. Chcąc jednak wybrać taki model, należy przeznaczyć na niego nieco większy budżet niż na wcześniej opisane gatunki drewna.

Popularnością cieszą się także gatunki egzotyczne:

 • mahoń;
 • palisander;
 • teak;
 • badi.

Dewniane drzwi wewnętrzne

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze drewnianych drzwi?

Wybierając drewniane drzwi wewnętrzne, należy przede wszystkim uwzględnić charakter poszczególnych pomieszczeń oraz oczekiwania domowników. Warto zwrócić przy tym uwagę na:

 • odpowiednią cyrkulację powietrza — zaleca się, by drzwi łazienkowe i kuchenne były pokryte laminatem lub lakierem, która chronią powierzchnię przed wnikaniem wilgoci i przykrych zapachów;
 • wyciszenie – jeśli domownicy potrzebują szczególnej ciszy, np. osoby mające problem z zasypianiem, należy zwrócić szczególną uwagę na wypełnienie drzwi. Dobrą dźwiękochłonność mają np. modele wypełnione pianką poliuretanową;
 • teksturę powierzchni – jest to istotne szczególnie w domach, w których mieszkają małe dzieci. Dla bezpieczeństwa należy zrezygnować z nieheblowanych litych powierzchni (pozwoli to uniknąć nieprzyjemnego kontaktu z drzazgami).