Drewniane drzwi wewnętrzne — na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Wybierając drzwi wewnętrzne, zawsze należy przyjrzeć się materiałowi, z jakiego zostały wykonane – często to właśnie on jest kluczowy podczas podejmowanie decyzji zakupowych. Przykładowo niektórzy nie wyobrażają sobie innych drzwi niż te wykonane z drewna. Należysz do tej grupy? A może masz jeszcze wątpliwość, czy drewniane drzwi wewnętrzne będą dla Ciebie odpowiednim wyborem? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę przed ich zakupem!
Rodzaje konstrukcji drzwi drewnianych
Drewniane drzwi wewnętrzne – tak jak i każdy element wykończeniowy – powinny pasować do generalnego stylu panującego w danej przestrzeni. Pod tym względem duże znaczenie ma wybór odpowiedniego rodzaju konstrukcji skrzydeł drzwiowych. Co warto wiedzieć o konstrukcji ramowej, a co o płytowej?
-
Drzwi płytowe
Wyróżnikiem drzwi płytowych przede wszystkim jest minimalizm. Po dodaniu do nich równie oszczędnych w formie klamek znakomicie wpiszą się w styl loftowy, nowoczesny, klasyczny czy skandynawski.
Wyróżnić można dwa rodzaje wewnętrznych drzwi płytowych. Pierwszy dotyczy modeli zrobionych tylko z jednego kawałka drewna – jest to prosta, gładka płyta. Drugi określa zaś modele stworzone z ramiaka oraz dodatkowego wypełnienia, które dopiero po obu zewnętrznych stronach jest obłożone jednolitymi płytami. W tym drugim rodzaju, choć w konstrukcji znajduje się ramiak, nie jest on w ogóle widoczny – dla użytkowników owych drzwi stanowią one równie gładką całość co pierwszy opisany tu rodzaj. Który zatem wybrać? Stylowo na pewno sprawdzą się oba te rodzaje. Jeśli zaś chodzi o funkcjonalność, ten drugi (z ramą i wypełnieniem) jest zwykle bardziej wytrzymały i dźwiękoszczelny.
-
Drzwi ramowe
Jeśli chodzi o drewniane drzwi ramowe – inaczej nazywane płycinowymi – ich konstrukcja zawsze opiera się na szkielecie właśnie w kształcie ramy oraz określonym wypełnieniu pomiędzy poszczególnymi ramiakami. Co to są ramiaki? To dwie pionowe, dłuższe belki oraz dwie poziome, które budują opisywaną tu ramę. Jeśli zaś chodzi o wypełnienia, są to np. kasetony, przeszklenia lub też płyty HDF.
Co wyróżnia ten rodzaj drzwi od wcześniej opisanych płytowych? Przede wszystkim wyraźnie zaznaczona rama – tutaj nie przykrywają jej żadne dodatkowe jednoczęściowe płyty.
Co ważne, konstrukcja ramowa zwykle jest cięższa i bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych, których skutkiem mogłyby być np. różnego rodzaju odkształcenia (przykładowo powstałe pod wpływem działania wilgoci). Każdy element jest bowiem sam w sobie masywny, co dodatkowo stabilizują mocne łączenia – zwykle są to tzw. pióra stabilizujące oraz specjalne kołki.
Który rodzaj konstrukcji wybrać?
Znalezienie odpowiedzi na to pytanie wymaga zestawienia ze sobą kilku czynników – potrzeb użytkowników, stylu panującego w danym wnętrzu oraz możliwości finansowych. Za wyborem drzwi płytowych przemawiają:
- korzystna cena — zwłaszcza przy wypełnieniu typ plaster miodu (niestety, nie gwarantuje ono dobrego wyciszenia pomieszczeń);
- lekkość konstrukcji — istotna np. w przypadku drzwi do pokoju dziecka;
- nowoczesny design — drzwi płytowe świetnie prezentują się w minimalistycznych, loftowych czy industrialnych wnętrzach (choć nie tylko).
Z kolei przewagą drzwi ramowych są:
- trwałość i wytrzymałość — drzwi ramowe mogą być z powodzeniem eksploatowane przez długie lata;
- niezwykle szeroki wybór wariantów i możliwości dekoracyjnych — można dopasować je praktycznie do każdego stylu.
Drzwi wewnętrzne – przylgowe czy bezprzylgowe?
Różnica pomiędzy tymi dwoma wariantami polega przede wszystkim na umiejscowieniu skrzydeł względem ościeżnicy oraz widoczności ich krawędzi, zawiasów i zapadki zamka.
-
Drzwi przylgowe
W drzwiach przylgowych widoczne jest charakterystyczne wcięcie, czyli przylga, która po zamknięciu nachodzi na ościeżnicę. Efektem tego jest niecałkowite schowanie skrzydła po zamknięciu – jego część wystaje poza wspomnianą ościeżnicę. Widoczne są też zawiasy, wystające po stronie, na którą otwierają się dane drzwi. W modelach przylgowych łatwo dostrzec też zapadkę zamka, która wystaje poza płytę drzwi.
-
Drzwi bezprzylgowe
Są to skrzydła, które „chowają się” w ościeżnicy w taki sposób, by po zamknięciu nie było widać ich krawędzi. W efekcie tego tworzą ze ścianą prostą, ciągłą, jednolitą płaszczyznę. Jest to możliwe także dzięki temu, że po zamknięciu niewidoczne są ich zawiasy oraz zapadka zamka (zazwyczaj w takich modelach montowany jest zamek magnetyczny).
Dużym plusem jest ich prosta forma, znakomicie odnajdująca się w nowoczesnych, industrialnych stylach (choć nie tylko). Jeśli jednak chodzi o kwestie techniczne, montaż drzwi bezprzylgowych jest nieco bardziej skomplikowany. Wynika to z faktu, że wymagają one specjalnej ościeżnicy, pozwalającej schować wspomniane zawiasy.
Drzwi drewniane — jakie drewno będzie odpowiednie?
Rodzaj drewna, z jakiego wykonane są drzwi wewnętrzne, ma niebagatelne znaczenie. Jest to istotne zarówno dla aranżacji przestrzeni (różne rodzaje drewna prezentują odmienne kolory, ułożenie słojów, strukturę), jak i dla ich funkcjonalności (należy wziąć pod uwagę twardość danego gatunku, jego wytrzymałość, odporność na wilgoć itp.). Jaki zatem gatunek drewna sprawdzi się w tym zakresie najlepiej?
Z gatunków rodzimych szczególnie polecane są:
- sosna — miękkie drewno, które ma względnie niską cenę i jest łatwe do obrabiania. Dobrze tłumi hałasy oraz izoluje ciepło, lecz nie jest zbyt odporne na wilgoć. Chcąc więc wykorzystać je np. w łazience, gdzie istnieje duże ryzyko kontaktu z wodą oraz wspomnianą wilgocią, należy koniecznie zastosować odpowiednią impregnację;
- olcha — drewno o ciepłym zabarwieniu, dodaje wnętrzu przytulności. Dużym plusem jest względnie niewielka waga olchowych drzwi oraz przystępna cena;
- dąb — twardy i odporny rodzaj drewna. Dębowe drzwi wewnętrzne dodają przestrzeni klasy i elegancji. Chcąc jednak wybrać taki model, należy przeznaczyć na niego nieco większy budżet niż na wcześniej opisane gatunki drewna.
Popularnością cieszą się także gatunki egzotyczne:
- mahoń;
- palisander;
- teak;
- badi.
Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze drewnianych drzwi?
Wybierając drewniane drzwi wewnętrzne, należy przede wszystkim uwzględnić charakter poszczególnych pomieszczeń oraz oczekiwania domowników. Warto zwrócić przy tym uwagę na:
- odpowiednią cyrkulację powietrza — zaleca się, by drzwi łazienkowe i kuchenne były pokryte laminatem lub lakierem, która chronią powierzchnię przed wnikaniem wilgoci i przykrych zapachów;
- wyciszenie – jeśli domownicy potrzebują szczególnej ciszy, np. osoby mające problem z zasypianiem, należy zwrócić szczególną uwagę na wypełnienie drzwi. Dobrą dźwiękochłonność mają np. modele wypełnione pianką poliuretanową;
- teksturę powierzchni – jest to istotne szczególnie w domach, w których mieszkają małe dzieci. Dla bezpieczeństwa należy zrezygnować z nieheblowanych litych powierzchni (pozwoli to uniknąć nieprzyjemnego kontaktu z drzazgami).