Dywan boho — przenieś modny wzór boho do swojego wnętrza

Dywan boho — przenieś modny wzór boho do swojego wnętrza

21 kwietnia 2022 0 By Redakcja

Styl boho w ostatnich latach przeżył swoisty renesans i wspiął się na szczyty popularności wyprzedzając styl skandynawski, industrialny czy klasyczny. Styl ten króluje nie tylko w modzie ślubnej, w wnętrzach naszych mieszkań lecz również biurach. Wszelkie dodatki w tym dywany potrafią odmienić nijakie miejsce w  przestrzeń o niezwykłym nowoczesnym charakterze. Na jaki model należy się zdecydować? Miejmy nadzieję, że podpowiemy.

Dywany boho – nowoczesny styl w pomieszczeniach

Styl boho choć ciężki do zdefiniowana jest obecnie na ustach wielu osób. Nazwa pochodzi od artystycznej bohemy, która swe inspiracje czerpała z wielu źródeł jak np. kultura ludowa czy modernizm. Swobodnie je łącząc czy tylko przeplatając niektóre jej elementy pomiędzy sobą. Obecnie można określić go workiem bez dna. Spotkać się możemy z połączeniem różnych kultur, motywów florystycznych czy elementami wytwarzanymi ręcznie z naturalnych materiałów jak meble ratanowe bądź wiklinowe, dekoracje z tkanin bawełnianych konopnych czy lnianych. Wszytko utrzymane w stonowanej jasnej kolorystyce z palety barw ziemi jak beże i brązy lub pastelach. Jednak często w wnętrzach  takich jak salon uwzględniane są nowoczesne kolorystyczne akcenty w odcieniach czerwieni, turkusu, fuksji czy butelkowej zieleni dopasowane do stylu jak i gustu osoby mieszkającej by nadać głębi jak i wyrazistości pomieszczeniom.

Dywan w stylu boho – jaki wybrać?

By nadać wnętrzu odrobinę nowoczesnego boho idealnym pomysłem może się okazać dopasowanie dywanu. Wybierać można z pomiędzy setek wielkości, wzorów, kolorów czy materiałów z których został wykonany. Przecież boho to nie tylko beże czy pastele. W sklepach można znaleźć dywany w odważnych, kolorowych etno wzorach, które będą stanowić swoistą przeciwwagę dla spokojnej i stonowanej aranżacji. Niezależnie od tego z czego je wykonano.

By jeszcze bardziej urozmaicić nasze pomieszczenie jakim jest salon możemy się zdecydować na dywan np. w kształcie koła, które mogą być zarówno eleganckie jak i wnosić odrobinę lekkości czy nowoczesności, spotkać takie z frędzlami na końcach lub po całym rancie. Bo kto powiedział, że dywan musi mieć tylko kąty proste?

Dywany boho mogą być specjalnie dedykowane do salonów, pokoi dziecięcych, gabinetów lub obiektów komercyjnych jak pokoje hotelowe. Wybierając model dywanu warto zwrócić uwagę nie tylko na to jak wygląda, ale również na jego właściwości – materiał, z jakiego został wykonany czy jest to juta, sznurek czy „pluszak” do pokoju dziecięcego. W sposób jaki został utkany oraz wysokość i gęstość runa, gdyż każdy z nich inaczej się czyści. Niezależnie od tego na co się zdecydujemy czy będzie to dywan boho z  miękkim, długim włosiem oraz fantazyjnymi wzorami, wełniany, niski w neutralnej palecie barw czy może ręcznie tkany z orientalnymi ornamentami na pewno sprawi, że pomieszczenie, w którym się znajduje nabierze niepowtarzalnego wyglądu i będzie zachwyć za każdym razem gdy się do niego wejdzie.

Dodatkowo jeśli się zdecydujemy to z wielu małych dywaników stworzyć można swoistą mozaikę kolorów, wzorów i materiałów, które ocieplając pomieszczenie czynią je gościnniejszym. Dodając pufy, fotele, stolik kawowy czy nastrojowe oświetlenie mamy strefę do relaksu, który po ciężkim dniu bardzo się przydaje.

Jakie funkcję pełni dywan w stylu boho?

Dzięki dywanom, które pełnią funkcję dekoracyjną możemy uzyskać również funkcję praktyczną. Najważniejszą jest:

  • ochrona naszych podłóg przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi
  • stanowienie izolacji cieplnej w chłodne dni przez co wówczas łatwiej nam uzyskać i utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniu jakim jest np. salon
  • są również niezłą izolacją akustyczną minimalizując pogłos oraz ilość odgłosów przedostających się od nas do sąsiadów.

Na, który dywan boho zdecydujesz się?