Igłofiltry – ekonomiczne i szybkie odwadnianie gruntów

Igłofiltry – ekonomiczne i szybkie odwadnianie gruntów

28 grudnia 2021 0 By Redakcja

Przeprowadzanie prac mających na celu obniżenie poziomu wód gruntowych to dla wielu firm budowlanych codzienność. W tym celu korzysta się z różnych rozwiązań, wśród których znajdują się igłofiltry. Te wyjątkowo skuteczne urządzenia pozwalają na szybkie obniżenie poziomu wód, umożliwiając tym samym wykonanie wykopów budowlanych lub przygotowanie terenu pod zabudowę.

Odwadnianie za pomocą igłofiltrów – do różnych typów gleby

Obniżanie poziomu wód gruntowych to zadanie niezwykle ważne. Od sposobu jego przeprowadzenia będzie zależeć sukces dalszych prac wykonywanych na danym terenie. Dlatego warto stosować wyłącznie skuteczne metody odwadniania, które pozwalają na szybkie i trwałe obniżenie poziomu wód. Do takich technologii zaliczają się właśnie igłofiltry.

Pod wieloma względami uważane są za urządzenia uniwersalne, które można stosować w różnych miejscach i w glebie o różnym składzie i ziarnistości. Niektóre typy gleby stawiają pod tym względem szczególne wymagania w trakcie ich odwadniania. Dotyczy to między innymi gleb warstwowych oraz tych drobnoziarnistych. Igłofiltry radzą sobie z nimi doskonale, z uwagi na ich budowę i sposób pracy. Dzięki obecności przewodów zakończonych perforacją (stanowiących główny element konstrukcyjny igłofiltrów), można je wprowadzać do wszelkich typów gleby, bez obaw o możliwość niepowodzenia.

Dużą zaletą igłofiltrów jest także krótki czas montażu. Dlatego są idealnym rozwiązaniem w sytuacjach nagłych oraz gdy liczy się czas wykonania odwodnienia. Samo ustawienie igłofiltrów polega na wprowadzeniu ich w głąb ziemi na wybraną głębokość, podpięciu do kolektorów i agregatów, a następnie – uruchomieniu. Urządzenia będą zasysać wodę z gruntu, odprowadzając ją poza układ. 

Przemysłowe i prywatne zastosowanie igłofiltrów

Systemy igłofiltrów pozwalają na skuteczne obniżenie wód gruntowych, a tym samym – na uzyskanie stabilnego i suchego podłoża. Wykonywanie różnego typu prac budowlanych rozpoczyna się często właśnie od osuszenia gruntów. Dotyczy to między innymi inwestycji budowlanych i wykopów pod systemy kanalizacji. Ponadto, igłofiltry pozwalają ustabilizować grunt, zredukować zjawisko osuwania się ziemi oraz skonsolidować jej warstwy.

Igłofiltry są wykorzystywane zarówno w przygotowywaniu mniejszych jak i większych obszarów – pod duże inwestycje, jak i w celu przygotowania terenu pod prywatną zabudowę. Igłofiltry powinny być stosowane w odstępach 1-2 metrowych, w zależności od potrzeb oraz warunków pracy na danym gruncie. W każdym wypadku igłofiltry oferują możliwość skutecznego wypompowania wody, a w rezultacie – obniżenie poziomu wód gruntowych do nawet 6 metrów w głąb. Jak wskazują specjaliści, standardowe tempo pracy systemów igłofiltrów wynosi 20 litrów na minutę.

Gdzie szukać pomocy w odwadnianiu terenu?

Poszukując zaufanego dostawcy rozwiązań z zakresu osuszania gleby, warto wziąć pod uwagę stosowane przez niego rodzaje igłofiltrów. Do najczęściej wykorzystywanych należą igłofiltry jednostopniowe oraz wielostopniowe. Pierwsze wykorzystywane są do konwencjonalnej głębokości wykopów. Igłofiltry wielostopniowe pozwalają na pracę na większych głębokościach.

Wynajem igłofiltrów warto poprzedzić dokładnym przyjrzeniem się, jakiego rodzaj materiały zostały zastosowane w produkcji igłofiltrów. Najlepiej wypadają urządzenia polietylenowe, plastikowe oraz metalowe. Największą wydajność oferują urządzenia stalowe – na poziomie 1-1,5 metra sześciennego. Nieco gorsze osiągi mają igłofiltry z tworzyw syntetycznych – na poziomie 1-1,2 metra sześciennego.