Izolacja ścian zewnętrznych – jakich używać materiałów i jak prawidłowo przeprowadzić termoizolację?
Najczęściej spotykanym sposobem wykonywania izolacji ścian zewnętrznych jest metoda lekka mokra, nazywana też BSO, czyli Bezspoinowym Systemem Ociepleń. Zamiennie używa się też określenia ETICS będącym skrótem od ang. External Thermal Insulation Composite System. Jakkolwiek nazwy są odmienne, dotyczą tego samego typu wykonania ociepleń ścian zewnętrznych budynków.
Założenia izolacji cieplnej metodą BSO
Celem tej popularnej metody jest zmniejszenie przepływu ciepła pomiędzy wnętrzem domu, a powietrzem zewnętrznym, przy izolacji nie tylko cieplnej, ale i wilgociowej. Istotą tego sposobu jest wykonanie na odpowiednio przygotowanym podłożu warstw ze współpracujących ze sobą materiałów, tworząc termoizolację oraz warstwę elewacyjną budynku.
Z czego składa się BSO?
Bezspoinowy System Ociepleń polega na połączeniu ze sobą takich składników jak zaprawa klejąca, termoizolacja, łączniki mechaniczne, zbrojenie, warstwa elewacyjna. Zaprawa klejąca jest nanoszona na płyty styropianowe o odpowiednich parametrach, które następnie przykleja się do przygotowanego wcześniej podłoża. Jednymi z najlepszych obecnie na rynku płytami polistyrenu ekspandowanego do wykonywania takich ociepleń, są płyty EPS 031 Fasada Grafit(w których składzie zawarto grafit). W ekstremalnych przypadkach polecamy też zastosowanie płyt polistyrenu ekstrudowanego lub nawet płyt PIR, które są droższe, ale cechują się najlepszymi właściwościami izolacyjnymi. Kolejnym etapem jest nałożenie na styropian kleju, w który wtapia się siatkę podtynkową, czyli zbrojenie, które zapobiega uszkodzeniom mechanicznym oraz stanowi podłoże pod warstwę elewacyjną, która jest nakładana na samym końcu.
Materiały termoizolacyjne
W ociepleniach ścian zewnętrznych najczęściej spotyka się płyty styropianowe. Ograniczeniem ich stosowania są przepisy przeciwpożarowe, które wymuszają użycie wełny w budynkach powyżej 25 metrów wysokości. W budownictwie jednorodzinnym jednak dominuje styropian w kilku odmianach. Zależnie od tego, czy ściany będą narażone na urazy mechaniczne, czy uderzenia, lepiej sprawdzają się płyty polistyrenu ekstrudowanego (XPS), natomiast na ścianach bardziej zagrożonych wilgocią lepiej jest użyć płyty polistyrenu ekspandowanego (EPS). Bardzo często popełnia się błąd polegający na złym dobraniu materiałów do specyfiki budynku. Nowoczesne budownictwo jest bardzo szczelne i należy pamiętać o tym, by zachować możliwość oddychania ścian, a w konsekwencji całego domu, żeby wilgoć i para wodna mogły krążyć i dyfundować przez przegrodę. W przypadkach, kiedy trzeba jednak zredukować warstwę ocieplenia bądź przez wymogi konserwatorskie, bądź przy układaniu izolacji w miejscach trudnych jak ościeża, wieńce i narożniki zewnętrzne, lepiej sprawdzą się płyty PIR. O sposobie mocowania ocieplenia do podłoża decyduje projektant, mając na względzie rozkład ciężaru termoizolacji oraz elewacji i stan podłoża, na które zostanie nałożona.
Korzyści z termoizolacji ścian zewnętrznych
Dzięki dokładnie wykonanej izolacji cieplnej budynku nie tylko generuje się oszczędności w sezonie grzewczym, ale też lepiej użytkuje się dom także latem. Dzieje się tak dlatego, że termoizolacja ma za zadanie nie tylko nie dopuścić zimna do wnętrza budynku, ale też odizolować pomieszczenia od gorącego powietrza w trakcie upałów. Eliminuje to konieczność instalacji klimatyzacji w domu lub innych zabiegów, które zwiększają koszty użytkowania lokalu – jak wiatraki, nawiewy i nawilżacze powietrza mające za zadanie uczynić uciążliwy, letni upał bardziej znośnym.
Izolacja ścian zewnętrznych nie jest tylko i wyłącznie praktyczna. Oprócz izolacji od zimna lub upału ma ogromny wpływ na estetykę całej elewacji. Jeżeli jest poprawnie wykonana, bez nierówności i dobrze utrzymuje tynk, długo zachowa swoje właściwości. Cieszy nie tylko oko, ale i kieszeń użytkowników, pozwalając na oszczędności w wydatkach na energię i ogrzewanie domu.
Współpraca z zaufanymi dostawcami
Podstawą przeprowadzenia udanej inwestycji w budynek mieszkalny i w jego izolację termiczną jest zdecydowanie się na współpracę z profesjonalistami. Dotyczy to nie tylko ekipy remontowej, która odpowiada za prawidłowe wykonanie remontu, ale również dostawców surowców, z którymi inwestor postanowi współpracować. W sklepie Styropianonline.pl każdy klient liczyć może na fachowe doradztwo i atrakcyjne ceny zakupu. Oferowane produkty są najlepszej jakości i pochodzą od sprawdzonych producentów, co przekłada się na ich niezawodność i spełnianie wszelkich norm. Na stronie znaleźć można styropiany EPS, XPS i płyty PIR, które sprawdzą się w przypadku izolacji dachów, ścian i fundamentów. Każdy, kto planuje przeprowadzenie izolacji budynku znajdzie tam towar odpowiadający jego oczekiwaniom.
Nie wiesz jeszcze ile będziesz potrzebował materiału izolacyjnego, by ocieplić swój dom? W tym przypadku z pomocą przyjdzie intuicyjny kalkulator paczek, który szybko obliczy ilość styropianu potrzebnego do pokrycia wymaganej powierzchni budynku.
Link do sklepu -> https://styropianonline.pl/