Jak chronić słuch w pracy na budowie
Budowlańcy są jedną z najbardziej narażonych na uszkodzenie słuchu grup zawodowych. Huk maszyn, ciągłe dudnienie mogą na stałe uszkodzić słuch i pogorszyć jakość życia. Pracodawcy są zobligowani, na podstawie przepisów, zapewnić każdemu pracownikowi indywidualne środki ochrony słuchu.
Należna ochrona
Prawo mówi wyraźnie, że pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie środki ochrony słuchu dla każdego pracownika, jeśli w miejscu pracy natężenie hałasu przekracza 82 dB. Ponadto pracownik nie może przebywać przez 8 godzin dziennie w miejscu, gdzie przekroczony jest poziom 85dB.
Co z prowadzącymi własną działalność?
Prowadzenie własnej firmy i praca na stanowisku, gdzie jesteśmy narażeni na duże natężenie hałasu, nie zwalnia nas wcale z konieczności ochrony własnego zdrowia. Ze względów zdrowotnych musimy zabezpieczyć nie tylko pracowników, ale też i siebie.
Jak zadbać o dobry słuch?
Najpierw przestaje się słyszeć poszczególne tonacje dźwiękowe potem dochodzi słyszenie pisków, szumów w uszach. Konsekwencje mogą być jednak trwałe i dotyczyć częściowej utraty słuchu. Oczywiście jest kilka sposobów na to, jak ochronić słuch pracowników oraz własny przed uszkodzeniem.
Indywidualne środki ochrony
Do indywidualnych środków osłony należy zaliczyć specjalne ochronniki słuchu. Najlepsze zadanie wykonują ochronniki odpowiednio dopasowane do osoby. Jednak jeśli nie ma takich możliwości, należy korzystać z tych dostępnych i najlepiej pasujących.
Część pracowników twierdzi, że przez używanie takich ochronników źle słyszy polecenia czy ostrzeżenia przed niebezpieczeństwem. Na to też jest rozwiązanie, wystarczy zaopatrzyć ekipę w specjalne wkładki, które pozwalają się komunikować i przesyłać ostrzeżenia. W przypadku pracy z hełmami czy kaskami można do ochrony słuchu wykorzystać stepery.
Drugim sposobem, na ochronę pracownika przed przebywaniem na najbardziej szkodliwym stanowisku, jest zapewnienie ciągłej rotacji, tak aby nikt nie był narażony na szkodliwe działanie szkodliwego czynnika przez dłuższy czas.
Obniżyć poziom emisji hałasu
Maszyny budowlane z reguły słyszymy jeszcze zanim je zobaczymy. Ciągły i jednostajny ich dźwięk jest uciążliwy nie tylko dla pracowników, ale też osób postronnych.
Ekrany akustyczne
W przypadku prac budowlanych, które będą mocno uciążliwe dla środowiska pod kątem emisji hałasu, należy dodatkowo zabezpieczyć miejsce robót poprzez montownie ekranów akustycznych. Można je ustawiać bardzo blisko miejsca budowy, dowolnie przesuwać oraz w trakcie posuwania się prac przenosić w inne miejsce. W ten sposób można ochronić cały rejon prac, albo najbardziej głośne stanowisko.
Wymiana parku maszynowego
Zbyt głośno pracujące maszyny należy wymienić na te zaopatrzone w cichszy silnik, lepiej wyważoną konstrukcję lub na te posiadające dodatkowe rozwiązania, obniżające poziom hałasu. Wiadomo, taka inwestycja nie zawsze jest w zasięgu firmy, ale zawsze można skorzystać z odpowiedniego dofinansowania.
Branża budowlana obecnie jest w rozkwicie i zatrudnia naprawdę dużo osób. Warto zatem zadbać o ich higienę pracy, nie tylko z powodu jakości życia pracowników na emeryturze. Druga równie wymierną korzyścią dla wszystkich jest kwestia oszczędności. Pieniądze które należałoby w przyszłości wydać na leczenie pracowników budowlanych, można by wykorzystać na inne, bardziej korzystne dla nas inwestycje.
Źródło:
A tak często widzi się robotników, którzy nawet kasków nie zakładają…