Jak mieszkają mieszkańcy Łomży?

Jak mieszkają mieszkańcy Łomży?

13 lipca 2021 0 By Redakcja

Łomża to blisko 63 tysięczne miasto w województwie podlaskim. Zachwyca bliskością unikatowej przyrody, będąc częścią obszaru Zielonych Płuc Polski, stawia na ekologicznie zrównoważony rozwój regionu. Jak mieszka się w tej miejscowości? Jaka jest specyfika mieszkań łomżan?

Większe mieszkania, mniej nowych lokali

Według danych opublikowanych na koniec poprzedniego roku przez Główny Urząd Statystyczny, mieszkańcy Łomży mają do dyspozycji większe mieszkania niż przeciętny Kowalski. Nowe mieszkania w Łomży mają przeciętnie 4,07 pokoi i powierzchnię 80,60 mkw. Śledząc lokalny rynek możemy zauważyć, że buduje się tu niewiele kawalerek, trudniej też nabyć je z rynku wtórnego. Taka tendencja wynikać może ze specyfiki miasta – Łomża nie jest dużym ośrodkiem akademickim, a niższa liczba studentów przekłada się na mniejsze zainteresowanie niewielkimi metrażami mieszkań – nie kupują ich ani inwestorzy, ani sami mieszkańcy. Większość łomżan posiada mieszkanie własnościowe, na wynajem decydują się zwykle ci, którzy są tu tymczasowo ze względu na pracę – w takim wypadku często czynsz za mieszkanie opłaca pracodawca.

W Łomży znajdziemy niewiele nowych inwestycji budowlanych. W ubiegłym roku oddano tu do użytku 227 nowych mieszkań – na każde 1000 mieszkańców przypada 3,63 nowych lokali, co jest wartością mniejszą nie tylko od ogólnopolskiej średniej, ale także od tej dla całego województwa podlaskiego. Na każdy 1000 mieszkańców przypadają 382 lokale mieszkalne. Wiele z nich powstało w latach 70’ kiedy to Łomża została stolicą województwa, co spowodowało gospodarczy boom i napływ nowych mieszkańców. Gwałtowny wzrost liczby ludności przełożył się na nowe inwestycje budowlane.

Niechęć do centrum

W Łomży, inaczej niż w przypadku większości miast, mieszkania w Śródmieściu nie cieszą się największym powodzeniem. Wynika to z ich gorszego standardu, przeważają tu bowiem kamienice i bloki sprzed kilku dekad. Wszystko to sprawia, że mieszkania w centrum Łomży są wyraźnie tańsze niż te w bardziej prestiżowych dzielnicach. Łomżanie chętnie wybierają dzielnicę Południe (jej nazwa wynika z położenia, usytuowana jest ona bowiem na południe od Starego Miasta), która zapewnia dostęp do terenów zielonych i pełnej infrastruktury. Część budynków powstała na fali gospodarczego wzrostu lat 70’, jednak znaleźć tu można także nowsze inwestycje. Ceny mieszkań na Południu należą do najwyższych w całej Łomży. Tańszymi dzielnicami są Kraska oraz Łomżyca, będące niegdyś odrębnymi miejscowościami. Na ich terenie przeważa zabudowa w formie domów jednorodzinnych. Łomżyca oferować będzie najtańsze oferty mieszkań, jednak trzeba zwrócić uwagę na fakt, że duża jej część to kilkudziesięcioletnie budynki.

Łomża to zdecydowanie miejscowość, w której czas płynie spokojniej. Kameralny charakter miasta, stosunkowo niewielka odległość od dużych ośrodków (od Białegostoku Łomżę dzieli 80 km, od Warszawy – ponad 150, natomiast wybudowana trasa szybkiego ruchu S8 pozwala na pokonanie tej odległości w 1,5h) i bliskość atrakcyjnych terenów zielonych – wszystko to sprawiło, że liczba mieszkańców Łomży od lat 90 praktycznie się nie zmieniała. To miasto, w którym mieszka się bezpiecznie i przyjemnie.