Jak urządzić ogródek skalny? Jakie rośliny warto wokół niego obsadzić?

Jak urządzić ogródek skalny? Jakie rośliny warto wokół niego obsadzić?

3 grudnia 2019 0 By Redakcja

Ogród skalny jest wizytówką przede wszystkim naturalistycznego ogrodu, dlatego musimy zrobić wszystko by wyglądał naturalnie. Sprawdzą się w angielskiej i japońskiej odsłonie ogrodów. Można na nim sadzić różne rośliny, przede wszystkim te które występują przy skałach w naturalnym środowisku. Można również postawić na cebule i cebulki kwiatowe, trzeba pamiętać o sadzeniu roślin w grupach jednego gatunku. Zatem, jak urządzić ogródek skalny?

Niezbędny jest wybór odpowiedniego stanowiska

Ogródki skalne to doskonała ozdoba ogrodu, jednak aby nią był należy znaleźć dla niego odpowiednie stanowisko. Już na tym etapie należy wziąć pod uwagę to, jakie rośliny będą wokół niego obsadzone. Jeśli preferują półcień to właśnie takie stanowisko należy wybrać, a jeśli lubią duże nasłonecznienie i są odporne na przesuszenie to odpowiednim miejscem będzie południowa lub południowo-zachodnia część ogrodu. Nie warto zakładać skalniaka na środku ogrodu. W tym miejscu będzie się prezentował nienaturalnie, niezależnie od tego czy stworzony jest w zagłębieniu czy na wzniesieniu. Najmniejszy wybór roślin będziemy mieś, jeśli zdecydujemy się na skalniak w cieniu. W przypadku sadzenia cebulek i cebuli kwiatowych odpowiednie będzie stanowisko w półcieniu, gdzie ziemia nadmiernie nie nasiąka ani nie przesycha.

Zbudowanie kopca, półek skalnych lub zagłębienia

Kolejnym etapem jest stworzenie podstawy pod skalniak. Naturalnie jest on wzniesieniem, jednak możemy stworzyć go również w zagłębieniu. Jeśli w ogrodzie występują naturalne wzniesienia, jest najłatwiej. Wtedy należy jedynie pozbyć się darni, a przy okazji chwastów, stworzyć warstwę drenażową, a następnie usypywać i formować ziemię oraz na poszczególnych półkach kłaść kamienie. Po stworzeniu każdej należy ją podlać. Do sadzenia roślin przystępujemy nieco później, a by ziemia mogła odpowiednio osiąść. Zatem od tej pracy do sadzenia mijają mniej więcej 2 tygodnie. Warto również przybliżyć jakie kamienie będą odpowiednie do stworzenia ogródka skalnego. Można wybierać granity, dolomity, wapienie, bazalty czy też piaskowce. Oczywiście powinny mieć one nieregularny kształt, gdyż idealnie równe kamienie nie będą prezentować się naturalistycznie, a przecież o taki efekt nam chodzi. Warto wiedzieć, że kamienie powinny stanowić maksymalnie 50% aranżacji ogródka skalnego.

Sadzenie roślin w ogródku skalnym – jakie gatunki wybierać?

Są takie rośliny, które w sposób szczególny sprawdzają się w ogródkach skalnych. Przede wszystkim są to bergenia sercolistna, dzwonek karpacki, goździk pierzasty, rojnik, rozchodnik czy też zawciąg nadmorski. Bergenia poradzi sobie w słońcu, ale lubi stanowiska zacienione. Zachwyca drobnymi białymi lub różowymi kwiatami, które pojawiają się w kwietniu. Jeśli chcesz, aby Twój skalniak kwitł w miesiącach letnich to powinieneś wybrać dzwonek karpacki, który posiada rozłożyste kwiaty o kształcie takim jak jego nazwa. Szukając gatunku odpornego na suszę możesz wybrać goździk pierzasty. Z kolei, gdy skalniak pragniesz uzupełnić o gatunki o dekoracyjnych liściach to sprawdzą się zarówno rojnik, jak i rozchodnik. Dla osób preferujących długo kwitnące rośliny odpowiednim wyborem będzie zawilec nadmorski.

Na skalniak możesz wybierać również rośliny cebulowe, a doskonałe cebulki i cebule kwiatowe znajdziesz w sklepie cebulki-kwiatowe.pl. Sklep oferuje Ci zawsze świeże i zdrowe, które nadają się od razu do sadzenia, jednak przestrzegamy, by robić to w miesiącach odpowiednich dla danego gatunku.

Wśród różnych odmian na skalniak możesz wybrać narcyzy, szafirki, krokusy, a nawet tulipany. Jako tło możesz posadzić płożące się iglaki np. cyprysiki.

Jak należy dbać o ogródek skalny?

Niestety założenie ogródka skalnego to nie koniec pracy, a dopiero początek. O rośliny na skalniaku należy dbać podobnie jak o te na rabacie. Zatem w okresach suszy należy je podlewać, a ponadto na początku okresu wegetacji nawozić. Cebule i cebulki kwiatowe podobnie jak na rabatach możesz sadzić w koszyczkach, tak by łatwo było je wykopać po przekwitnięciu kwiatów i zwiędnięciu liści.

Stworzenie pięknego ogródka skalnego to sporo pracy, jednak efekt może przejść Twoje najśmielsze oczekiwania. Zatem warto się na niego zdecydować.