Jak wybrać lampy do salonu – praktyczne wskazówki

Jak wybrać lampy do salonu – praktyczne wskazówki

26 sierpnia 2021 0 By Redakcja

Spośród wszystkich pomieszczeń w twoim domu, to właśnie salon pełni najwięcej funkcji. To właśnie w nim przyjmujesz swoich gości, ale także spędzasz czas z rodziną. Oglądacie tu telewizję, czytacie książek i nierzadko kończycie swoje obowiązki do pracy czy szkoły. Właśnie z tego względu wybór odpowiedniego oświetlenia jest tak bardzo ważny i nie należy podejmować go pochopnie. Jedno źródło światła nie wystarczy – lampy sufitowe powinny być uzupełnione przez lampy stołowe, podłogowe czy kinkiety. Najlepszym rozwiązaniem jest rozplanowanie ich rozmieszczenia jeszcze na etapie projektowania wnętrza.

Jak rozplanować oświetlenie w salonie?

Podczas urządzania salonu musisz pamiętać, by postawić na więcej niż jedną lampę. To szczególnie istotne, jeśli jesteś właścicielem sporej wielkości metrażu. To dość oczywiste, że w takim przypadku jedna lampa wisząca nie sprosta całej powierzchni, a w jej kątach pojawią się nieestetyczne cienie. W ten sposób niepotrzebnie optycznie zmniejszysz swoje mieszkanie. Choć jedno dodatkowe źródło światła to absolutne minimum, na które powinieneś się zdecydować. W takich miejscach najlepiej sprawdzają się kinkiety lub lampy podłogowe, dzięki którym możliwe jest wprowadzenie do mieszkania nastrojowego klimatu. Ich funkcja dekoracyjna jest nieoceniona.

Jak dobrać oświetlenie, gdy salon jest jedynie częścią większej otwartej przestrzeni, w której znajdują się jeszcze kuchnia, hol czy jadalnia? Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu lamp możesz wyraźnie podzielić całe pomieszczenie na poszczególne strefy funkcjonalne. Dodatkowo, jeśli dobrze je rozplanujesz, staną się wyjątkową ozdobą wnętrza. Pamiętaj, że salon ma istotną funkcję reprezentacyjną – to właśnie do niego zapraszasz swoich gości.

Lampa wisi nad zółtym krzesłem

Pamiętaj, że zanim zaczniesz wybierać konkretne lampy do salonu, warto zadbać o to, by w projekcie zostały uwzględnione niezależne obwody. Rzadko zdarza się, byś używał wszystkich świateł jednocześnie. Staraj się planować swoje mieszkanie w taki sposób, by w przyszłości nie mieć obciążenia w postaci wysokich rachunków za prąd.

Lampy do salonu – jak wybierać?

Przede wszystkim pamiętaj, że w salonie warto postawić na kilka źródeł światła. Ich odpowiednia liczba będzie dla ciebie zabezpieczeniem przed niechcianym półmrokiem, który męczy oczy, co powoduje ból głowy i odbija się negatywnie na twoim samopoczuciu. Warto zdawać sobie sprawę, jak bardzo istotne jest prawidłowe oświetlenie całej przestrzeni, także często omijanych kątów i zakamarków. Gdy wybierasz lampy do salonu, dokładnie przeanalizuj więc swoje potrzeby.

Jeśli w twoim salonie będzie więcej różnego rodzaju lamp, będziesz mógł sprawnie dostosowywać jasność do obecnych potrzeb. Możliwe będzie więc odpoczywanie, oglądanie telewizji, czytanie książek czy rozmowa ze znajomymi – a wszystko to w bardzo komfortowych warunkach. Zawsze jednak zwracaj uwagę także na moc opraw świetlnych, która powinna być dostosowana do metrażu, który posiadasz. Warto podkreślić, że jest ona tym mniejsza, im więcej jest lamp dodatkowych. W salonie sprawdzają się szczególnie lampy podłogowe lub kinkiety.

Biała lampa do salonu wisi nad stołem

Gdy wybierasz lampy do twojego salonu i chcesz, by była ich odpowiednia ilość, musisz uwzględnić ich funkcje. Bardzo ważne jest, byś dokładnie ustalił, jakie meble będą znajdowały się w pomieszczeniu i jakie są przyzwyczajenia mieszkających z tobą osób. Projekt musi bowiem uwzględniać wasze plany. Inne oświetlenie sprawdzi się bowiem przy biurku, a innego będziecie potrzebowali w czasie oglądania ulubionego programu w telewizji.

Pamiętaj także, że ogromne znaczenie mają kolory ścian i mebli znajdujących się w pomieszczeniu. Lampy do salonu muszą być silniejsze lub zastosowane w większej liczbie, jeśli aranżacja jest ciemna.