Jakie meble dziecięce są funkcjonalne?

Jakie meble dziecięce są funkcjonalne?

19 października 2022 0 By Redakcja

Artykuł partnera.

Projektowanie pokoju dla swoich dzieci, szczególnie dla młodych rodziców, którzy dopiero spodziewają się swojej pociechy, to emocjonujące przeżycie. Pokój dla dziecka to miejsce, w którym na początku swojego życia będzie spędzać większość czasu. Dlatego też powinniśmy przygotować pokój w taki sposób, aby był funkcjonalny, ale zarazem przyjazny, relaksujący, ciekawy i żeby wspierał rozwój malucha. Oprócz pozytywnej aranżacji ścian, musimy zadbać o to, aby było bezpiecznie i czysto. Bardzo ważny jest wybór mebli dziecięcych. Meble dziecięce umożliwiają utrzymanie porządku i trzymanie niezbędnych rzeczy codziennego użytku pod ręką. Ponadto można przechowywać rzeczy, które nie powinny być w zasięgu rąk dzieci.

Jakie meble dziecięce są niezbędne ?

Jest wiele rodzajów mebli dziecięcych dostępnych na rynku. Różnią się między innymi jakością wykonania, ceną, tworzywem itd. Meble dziecięce muszą być starannie wykonane, a wszelkie pokrycia farbą, powinny być nieszkodliwe dla ludzi, tym bardziej dla dzieci. Aby pokój dziecka był funkcjonalny, powinny się w nim znaleźć następujące elementy mebli:

  • Łóżko – Łóżko dziecięce to bardzo ważna sprawa. Rama łóżka powinna chronić dziecko przed wypadnięciem z łóżka na ziemię. Dzieci w trakcie snu mogą się obracać co niesie za sobą ryzyko wypadnięcia. Rama wokół całego łóżka szczególnie dla małych dzieci do 3 roku życia jest niezbędna. Z kolei materac jest także ważny, ponieważ odpowiada za wsparcie kręgosłupa dziecka. Materac musi być dobrany do wzrostu, wieku i wagi dziecka. Dla dzieci rekomenduje się materace z wypełnieniem naturalnym oraz materace hipoalergiczne.
  • Szafa – Szafa to niezbędnik w każdym pokoju. Ten element wyposażenia posiada dużą przestrzeń, którą można praktycznie zagospodarować na odzież. Na półkach można ułożyć posegregowane ubrania, z kolei na drążku możemy powiesić bluzy, sezonowe kurtki, sukienki i inne rzeczy.
  • Komoda- Komoda to bardzo przydatna rzecz dla mam w pokoju dziecięcym. Komoda także zawiera dużą przestrzeń do zagospodarowania, ale w porównaniu do szafy jest niska. Komody są dostępne w różnych wariantach, zarówno z półkami jak i z szufladami. Do półek można schować zabawki, natomiast szuflady są praktyczne z tego względu, że możemy w nich trzymać kosmetyki pielęgnacyjne dla dzieci, które trzeba mieć pod ręką. Dodatkowo warto wspomnieć o jeszcze jednej praktycznej funkcji komody. Mianowicie, wielu rodziców używa komody jako przewijaka, ze względu na to, że nie są ani za wysokie ani za niskie. Z reguły komody sięgają wysokości 80-100 cm co jest wygodne w przypadku przewijania maluszków.
  • Półki – Półki są zarówno praktyczne jak i stanowią element dekoracyjny pokoju. Aby umilić i sprawić, żeby pokój malucha był bardziej przytulny, na półkach można poukładać ulubione misie, książeczki lub zdjęcia.