Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas instalacji kabli grzewczych?

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas instalacji kabli grzewczych?

20 kwietnia 2023 0 By Redakcja

Artykuł sponsorowany.

Samodzielny montaż ogrzewania podłogowego jest bardzo prosty. Poradzą sobie z nim nawet osoby o niewielkim doświadczeniu w tego typu pracach. Nie oznacza to jednak, że wszystko można zrobić intuicyjnie. Oto 7 najczęściej popełnianych błędów podczas instalacji kabli grzewczych, na które warto zwrócić uwagę.

1) Skracanie przewodów

Surowo zabrania się przecinania dwużyłowych przewodów grzejnych. Ich konstrukcja znacząco różni się od zwyczajnych kabli, dlatego skrócenie należy traktować jako poważne uszkodzenie produktu. Na dodatek może wówczas stanowić poważne zagrożenie bezpieczeństwa.

Aby uniknąć tego problemu, wystarczy zamówić odpowiednią długość przewodów. Marka Termofol oferuje kabel grzewczy od 7,5 do nawet 200 m. Dobór właściwego produktu jest więc bardzo łatwy.

Wyjątkiem są kable zasilające. Cechują się standardową budową, więc można je na spokojnie przyciąć do potrzebnego rozmiaru. Szeroki wybór kabli marki Termofol, można znaleźć pod adresem https://www.termofol.pl/kable-grzewcze-kzt/.

2) Nadwyrężanie przewodów

Naprężanie i naciąganie do granic możliwości kabli nie jest dobrym pomysłem. W ten sposób dochodzi do ich uszkodzeń. Nawet jeśli nie widać ich podczas układania, to z pewnością pojawią się w późniejszym terminie. A ich naprawa będzie wówczas bardzo droga, bo związana z kuciem podłóg.

3) Zgniatanie „zimnego złącza”

Kabel grzejny składa się z części „gorącej” oraz „zimnej”. To oczywiście nazewnictwo potoczne, ale dobrze odzwierciedlające działanie danego przedziału. Część „gorąca” jest zazwyczaj czerwona i służy do zamieniania energii elektrycznej w ciepło. Z kolei „zimna” doprowadza energię do przewodu grzewczego. I to właśnie tej wersji nie wolno zgniatać podczas układania podłogówki.

4) Niska temperatura podczas montażu

Podłogówkę układa się wyłącznie w ocieplonym już mieszkaniu czy domu. Temperatura poniżej 5°C uniemożliwia poprawne wykonanie.

5) Instalacja w złych miejscach

Należy unikać niektórych miejsc montażu. Tam, gdzie planuje się zabudowę stałą (np. komody bez nóżek), lepiej nie układać kabli. W ten sposób tylko traci się energię, która nie dotrze do pomieszczenia. Nie warto też układać podłogówki w miejscu ustawiania gabarytowych mebli.

6) Mufy poza wylewką

To jeden z poważniejszych błędów, jakie można popełnić. Mufa końcowa oraz łączeniowa muszą znaleźć się w wylewce betonowej lub samopoziomującej. Tylko w ten sposób będzie odpowiednio chroniona przed czynnikami zewnętrznymi.

7) Używanie niewłaściwych przyrządów

Czasem podczas montażu pojawia się pomysł, aby użyć śrub lub gwoździ. Chociaż to bardzo przydatne elementy, to nie znajdują żadnego zastosowania przy podłogówce. Wręcz przeciwnie: mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. Dlatego należy korzystać wyłącznie z polecanych przez producenta narzędzi.

Wystarczy więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby montaż kabli grzewczych przebiegał we właściwy sposób. Dobrą opcją jest też skorzystanie z pomocy specjalistów Termofol, którzy gwarantują bezbłędne wykonanie i bezpieczną eksploatację systemu ogrzewania podłogowego lub przewodów zabezpieczających rury, lub zawory przed oblodzeniem. Pełna oferta dostępna jest na  https://www.termofol.pl/kable-grzewcze-kgjz/.