Kiedy siać kwiaty wieloletnie

Kiedy siać kwiaty wieloletnie

12 października 2018 1 By Redakcja

Kwiaty zdobią ogród w kolory przez całe lato, aż do przymrozków. Najmniej pracochłonne są byliny wieloletnie – raz posadzone rosną przez kilka lat w jednym miejscu, co roku zdobiąc ogród. Jak je jednak mieć w swoim kwiatowym raju?

Siew nasion dla cierpliwych

Praktycznie większość bylin ozdobnych można uzyskać wysiewając nasiona w domu. Jednak musimy się liczyć z niezgodnością odmianową. Szczególnie orliki, liliowce i lilie nie zachowują cech rośliny matecznej. Za to mamy możliwość cieszenia się ciekawymi wariantami kwiatów, których nie dostaniemy w sklepie.

Przestrzeń potrzebna

Do takiej zabawy w sianie kwiatów wieloletnich potrzebujemy w zasadzie, oprócz nasion także czasu i przestrzeni, gdyż wysiane i skiełkowane rośliny należy przepikować na rozsadnik. Kolejno musimy czekać minimum rok od siewu, aż zakwitną, tak jak w przypadku goździków czy łubinu. Niektóre byliny jak liliowce czy irysy zakwitają dopiero po paru latach od siewu. Jeśli chcemy mieć kwitnący ogród w następnym roku pozostaje nam tylko kupienie gotowych sadzonek bylin.

Jak przygotować podłoże do siewu

Najlepiej jest wysiewać nasiona w mieszankę ziemi ogrodniczej zmieszaną w proporcji 1:1 z piaskiem. Ważne jest, aby było wolne od grzybów i bakterii. Można również zaopatrzyć się w gotowe sterylne podłoże bez dodatku nawozu do wysiewu nasion.

Przesadzanie siewek

Jak przygotować nasiona

Wbrew pozorom, duża część nasion nie wykiełkuje nam, tylko zgnije jak je włożymy do podłoża i będziemy utrzymywać stałą wilgotność i temperaturę. A to z powodu braku sygnału do wzrostu. Natura tak urządziła, że część gatunków musi wcześniej przejść stratyfikację. Czyli ochłodzenie, albo mechaniczne naruszenie okrywy.

Termin siewu

Tak naprawdę to rośliny wieloletnie najlepiej siać wczesną wiosną. Zazwyczaj kiełkują długo, więc na pojawienie się pierwszych okazów możemy czekać do kilku tygodni. Młodym siewkom należy zapewnić odpowiednią ilość światła i obniżyć temperaturę do 18o C, aby nie wyrosły wątłe. Jeśli mamy mało światła dziennego można im zrobić tzw. GrowBox z odpowiednim oświetleniem. Do wzrostu rośliny potrzebują światła koloru zimnego o natężeniu 300-500 k luxów/m2. Po kilku tygodniach można je delikatnie zasilić nawozem wieloskładnikowym.

Siew kwiatów wieloletnich jest jednym z wariantów otrzymania ciekawych bylin wieloletnich w swoim ogrodzie. Jednak droga od nasionka do zdrowej dorosłej rośliny wydającej kwiaty jest długa i wyboista. Musimy dysponować odpowiednim zapleczem oraz czasem na pielęgnacje siewek.

Źródło: