Kuchnia rustykalna z wyspą – jak ją urządzić?
Stylowe i przytulne wnętrze to nie tylko ozdoba każdego domu, ale również klucz do dobrego samopoczucia jego właścicieli. Coraz więcej osób zwraca się w kierunku rozwiązań architektonicznych, które podkreślają atmosferę komfortu i ciepła, konieczną do swobodnego wypoczynku. Mieszkania, które znajdują u wielu szczególne upodobanie, to te urządzone w stylu rustykalnym.
Historia stylu rustykalnego
Styl rustykalny sięga późnych lat XIX wieku, kiedy to furorę zaczęły robić ozdoby i meble tworzone z naturalnych materiałów, nawiązujące do atmosfery wiejskich domostw. Samo określenie stylu pochodzi od łacińskiego słowa „rusticus”, oznaczającego „wiejski”, zaś Słownik Języka Polskiego PWN definiuje przymiotnik „rustykalny” jako „mający związek z wsią i jej mieszkańcami, mający cechy wiejskie”. Nawiązywanie do stylu charakterystycznego dla kultury wiejskiej stało się szczególnie popularne w ostatnich latach; styl rustykalny doskonale łączy się z innymi wystrojami wnętrz, dzięki czemu nawet pojedyncze elementy wprowadzają przytulną i ciepłą atmosferę.
Rustykalny, czyli jaki?
Styl rustykalny wyróżnia się kilkoma szczególnymi cechami:
- Najważniejszym elementem stylu rustykalnego jest drewno. Jednak nie byle jakie – najlepiej, aby było to tzw. rozbiórkowe drewno lub stylizowane na takowe. Zarówno meble, jak i dekoracje wykonane z niego podkreślają naturalny styl wnętrza. Ważne, aby posiadały duże, widoczne słoje, które same w sobie stanowią już bardzo stylową dekorację. Warto dodać, że rozbiórkowe drewno charakteryzuje się niezwykłą solidnością. Mówi się, że impregnuje je czas oraz warunki atmosferyczne, dzięki czemu jest nie tylko estetyczne, ale i bardzo trwałe;
- Kolory – styl rustykalny charakteryzuje się kolorami nawiązującymi do natury. Dlatego urządzając wnętrze, oprócz kolorów drewna, warto postawić na barwy takie jak biel, szarości i brązy. Niektórzy, celem przełamania jednostajnego nastroju, lubią poeksperymentować z kolorami i dodają do wnętrza elementy niebieskie bądź zielone – one także doskonale sprawdzą się w domach rustykalnych;
- Naturalne materiały – chcąc dodać wnętrzu przytulności, nie odchodząc jednocześnie od stylu rustykalnego, warto zainwestować w rolety, serwety, obrusy bądź narzuty wykonane z tkanin pochodzenia naturalnego. Doskonale sprawdzi się len lub czysta bawełna, w stonowanych barwach. Nie tylko doskonale dopasują się do reszty wnętrza, ale również dodadzą mu potrzebnego komfortu i ciepła. Oprócz nich, znakomitym wyborem będą również dekoracje wykonane z wikliny;
- Dodatki – styl rustykalny kojarzy się przede wszystkim z dużą ilością ozdób, bibelotów i dekoracji. Powszechnie panuje przekonanie, że przesadne nagromadzenie dodatków jest w złym guście – dlatego tak istotne jest zwrócenie szczególnej uwagi na przedmioty, które wnosimy do naszego lokum. Nie chodzi bowiem o natłok niepotrzebnych, niepasujących do siebie elementów, a o przedmioty stare, „z duszą”, posiadające swoją historię i wpasowujące się w rustykalne wnętrze.
Kuchnia w stylu rustykalnym
Pomieszczeniem, które najpowszechniej kojarzy się ze stylem rustykalnym, jest oczywiście kuchnia. Najprościej jest bowiem przekształcić ją tak, aby kojarzyła się miło i przytulnie, niczym w wiejskiej chacie. Meble kuchenne wykonane ze starego (lub stylizowanego na stare) drewna prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie. Znakomitym dodatkiem do kuchni rustykalnej jest przeszklony kredens, w którym możemy wyeksponować całą zastawę stołową.
Zasłony, obrusy i serwety z naturalnych materiałów powinny posiadać folkowy wzór, aby dodatkowo podkreślać niezwykły charakter wnętrza. Bardzo atrakcyjnym i rzucającym się w oczy elementem rustykalnej kuchni może być wyspa. Dopasowana kolorystycznie, wykonana z tego samego rodzaju drewna co szafki, sprawdzi się nie tylko jako piękny, ale również funkcjonalny element wnętrza. Zawieszenie nad wyspą bukietów z ziół i dopasowanie do niej krzeseł, z wygodnymi, kolorowymi poduszkami sprawi, że każdy, kto przekroczy kuchenny próg poczuje się błogo i przytulnie.
Artykuł napisała:
Joanna Kot – copywriterka,
wolontariuszka, doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego.
W wolnych chwilach piecze ciasta i słucha podcastów.
Źródło:
- Karen Meier-Ebert, Sielski dom. Najpiękniejsze dekoracje w stylu rustykalnym, Wydawnictwo Buchmann, 2012.
- Słownik Języka Polskiego PWN, hasło: rustykalny.