Najważniejsze informacje na temat śrubowych pomp spożywczych

Najważniejsze informacje na temat śrubowych pomp spożywczych

6 grudnia 2018 0 By Redakcja

Aktualnie dużo osób stosuje pompy spożywcze. Nie jest to jednak przypadkowe. Wszystko dlatego, że pompy śrubowe tego typu mają rozmaite zalety. Czym charakteryzują się elementy z tej kategorii? Gdzie są najczęściej wykorzystywane? O tym dowiecie się po przeczytaniu poniższego wpisu.

Warto na początek zaznaczyć, że śrubowe pompy spożywcze to generalnie rotacyjne pompy wyporowe. Rotory to metalowe piórniki w kształcie śruby. Mają one wydłużony skok. Obracają się mimośrodowy statora. Statory to elementy nieruchome stanowiące gumowe części. Warto zwrócić uwagę na to, że mimośrodowy obrót rotora powoduje zabieranie partii materiału z części ssawnej. Trzeba zaznaczyć, że pompy śrubowe umożliwiają tłoczenie cieszy o dużej lepkości, a także gęstości. To jednak nie wszystko. Cechują się bowiem odpornością na ścierne działanie cieczy. Poza tym mają stosunkowo duże ciśnienie tłoczenia. Wpływa to na tempo pracy. Warto dodać, że elementy tego typu działają na ogół zgodnie z najwyższymi standardami. Są też stosunkowo łatwe w obsłudze i montażu. Ponadto są niezawodne w trakcie działania, dzięki czemu nie ma niepotrzebnych przestojów w zakładach.

W jakich sytuacjach są wykorzystywane elementy z tej konkretnej kategorii? Przede wszystkim jest to przemysł spożywczy. Pompy tego typu odnajdują się tam najlepiej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy ich pomocy tłoczyć oleje, jogurty, śmietany, dżemy czy nawet mleko itp. Poza tym pompy śrubowe sprawdzają się w aspekcie pracy z musztardami, przecierami, konfiturami czy czekoladami. Dla niektórych zaskoczeniem może być fakt, że elementy tego typu są również wykorzystywane do tłoczenia syropów glukozowych, zacieków itp. Gdzie jeszcze są wykorzystywane produkty tego typu? Jest to na przykład przemysł kosmetyczny. Takie pompy pracują z mydłami, pastami, szamponami, detergentami, kremami itp.

Bardzo ważne jest jednak to, aby zdecydować się na odpowiedniej jakości pompy śrubowe. Pamiętajcie, aby postawić przede wszystkim na dobrego producenta. Poza tym zdecydujecie się na pompy, które umożliwią Wam możliwość precyzyjnego dozowania. Wówczas praca będzie odbywała się dokładnie, a także stosunkowo szybko.