Ogrzewanie podłogowe wodne – alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania

Ogrzewanie podłogowe wodne – alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania

17 grudnia 2021 0 By Redakcja

Ogrzewanie podłogowe wodne jest alternatywą dla tradycyjnych kaloryferów spotykanych w domach, mieszkaniach, a także biurowcach. Odpowiednio zaprojektowana instalacja pozwala na wydajne ogrzewanie, zachowując przy tym ekonomiczność.

Ogrzewanie podłogowe wodne – co to jest?

Jest to rodzaj instalacji grzewczej, która umożliwia ogrzanie pomieszczenia, bez konieczności wykorzystywania kaloryfera. Nazywane jest także ogrzewaniem płaszczyznowym, ponieważ ciepło emitowane jest przez całą powierzchnię podłogi, pod którą znajduje się instalacja. Daje przyjemne i naturalne w odczuciu ciepło, które unosi się od dołu do góry, przez co całe pomieszczenie jest równomiernie ogrzewane.

Jak działa ogrzewanie podłogowe wodne?

Ogrzewanie podłogowe zasilane jest ze źródła ciepłej wody. Czynnik grzewczy następnie trafia do rozdzielacza. Rozdzielacze do ogrzewania podłogowego umożliwiają równomierne rozprowadzenie ciepła w kilku obiegach, by zapewnić optymalne doznania cieplne. Następnie czynnik trafia do rur, które odpowiednio ułożone, pozwalają na podgrzanie wylewki grzejnej, która oddaje ciepło do pomieszczenia.

W ogrzewaniu wodnym istotne jest również rozmieszczenie rur. Stosuje się dwa rodzaje układów: meandrowy oraz spiralny (ślimakowy). Pierwszy stosuje się w pomieszczeniach, które posiadają ściany zewnętrzne budynku. Wtedy najwięcej ciepła generowane jest w miejscu największych strat. Układ spiralny stosuje się natomiast w pokojach nie posiadających ścian wewnętrznych, jak np. hol czy pomieszczenie gospodarcze.

Zalety wodnego ogrzewania podłogowego

Po pierwsze pozwala na zaoszczędzenie miejsca w pokoju, dzięki wyeliminowaniu tradycyjnych grzejników ściennych. Ważne, by instalacja pod podłogą była dostosowana do planowanego rozmieszczenia mebli, by te nie blokowały ujścia ciepła ku górze.

Kolejną zaletą są odczucia związane z wykorzystaniem ogrzewania podłogowego. Emitowane ciepło jest w odczuciu człowieka zbliżone do tego naturalnego, przez co o wiele lepiej się czujemy. Dodatkowo ciepła podłoga jest przyjemna w dotyku, co zapewnia dodatkowy komfort.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest również jego stosunek efektywności do ekonomiczności. Ogrzewanie podłogowe zalicza się do jednych z tańszych sposobów na ogrzewanie pomieszczeń.

Dużą zaletą jest także możliwość współpracy ze sobą grzejników i ogrzewania podłogowego. Oznacza to, że może ono pełnić rolę wspomagającą dogrzewanie pomieszczeń, nie zaś główne źródło ciepła.

Ogrzewanie podłogowe  może działać również jako oddzielne obiegi w jednym pomieszczeniu. Daje to możliwość przystosowania go do np. różnego sposobu zagospodarowania pomieszczenia, w którym jedna część wymaga większej ilości ciepła, niż inna.