Pomysł na tani ogród z korzyścią dla zdrowia

Pomysł na tani ogród z korzyścią dla zdrowia

15 października 2018 1 By Redakcja

Mając do dyspozycji kilka arów wokół domu czy działeczkę w Rodzinnych Ogródkach Działkowych stajemy przed zadaniem jakim jest zaprojektowanie, a następnie wykonanie miłego dla oka ogrodu. Oprócz kwiatów, warto w takim miejscu mieć też rośliny użytkowe, które wzbogacą nasz jadłospis w witaminy, a przy okazji pozwolą zaoszczędzić na zakupach spożywczych.

Mały ogród – często duże zmartwienie

Obojętnie czy mały czy duży, każdy ogród wymaga czasu. Nie warto się śpieszyć i lepiej robić wszystko dokładnie i powoli, pracując nad nim samemu. Dlatego zanim zaczniemy z wielką energia przekopywać działkę i równać teren, spójrzmy nań krytycznym okiem.

Po co równać teren

Też się nad tym zastanawiam. Nie ma sensu niwelować wszystkie nasypy czy dołki. Wprowadzają one do ogrodu energię, dynamizm. Wyrównujemy działkę tylko tam gdzie to konieczne, na przykład pod altankę, basen czy grządkę.

Rzodkiewka

Teren pochyły

Zagospodarowanie pochyłego terenu wcale nie jest trudne i nie musimy kosztować się na usługi ciężkim sprzętem, aby go zniwelować. O wiele piękniej będzie wyglądał ogród podzielony na tarasy. Jako krawędzie możemy wykorzystać deski po budowie domu, stemple drewniane, stare płyty chodnikowe, kamienie polne. Wystarczy je ułożyć i zabezpieczyć przed zsunięciem wbijając drewniane kołki.

 

Jakie rośliny wybierzemy do ogrodu

Aby mieć ogród niskim kosztem oraz dający oszczędności należy wybierać do niego rośliny, z których owoców korzystamy. Jeśli jest to mały ogród nie musimy wcale rezygnować z drzew owocowych. Wystarczy wybierać owocowe drzewka kolumnowe albo duo. Warto zwrócić uwagę na takie odmiany jak:

  • grusze – konferencja, bonkreta, lukasówka
  • jabłonie – bolero, balerina
  • śliwkowe – morela, nektaryna Harco, brzoskwinia Harnaś

Tak po prawdzie wystarczy 3-4 drzewka, aby mieć całkiem ładny plon owoców. Przez sezon będą one w stanie zaspokoić zapotrzebowanie 4 osobowej rodziny, a pewnie i część plonów zostanie do wykorzystania na przetwory.

Krzewy owocowe do ogrodu

Zakładając ogród z myślą o cięciu kosztów, nie należy zapominać o krzewach owocowych. Rośliny takie jak maliny czy jeżyny łatwo się krzewią i rozrastają, dlatego dla zaczątku malinnika wystarczy kilka krzaczków. Z czasem rozrosną się. Borówki amerykańskie musimy wybrać minimum dwie odmiany kwitnące w tym samym czasie, aby doczekać się owoców.

Planując ogród nie zapominajmy o krzewach. Borówka amerykańska jest skarbnicą cennych witamin i antocyjanów. Jej uprawa nie jest trudna, wymaga tylko mokrej i kwaśnej gleby. Można ją sadzić wśród wrzosów, azalii czy innych kwasolubnych roślin. W jej sąsiedztwie dobrze rośnie truskawka, która preferuje też kwaśne środowisko glebowe.

Źródło: