Rodzaje drzew ozdobnych iglastych

Rodzaje drzew ozdobnych iglastych

30 października 2019 0 By Redakcja

Drzewa iglaste są to rośliny pospolicie występujące na świecie. Kiedyś pokrywały one praktycznie cały glob, ale z czasem ustąpiły część miejsca drzewom okrytonasiennym. Iglaste mają bardziej prymitywną budowę nasion.

W naszym klimacie najczęściej występują takie drzewa iglaste jak sosny, cisy, świerki. Piękno roślin iglastych widać szczególnie w zimie, kiedy większość drzew jest pozbawionych liści. Ta cecha sprawiła, że często spotyka się rośliny iglaste wplecione w folklor czy kulturę.

Sosny

Sosny to często spotykane w naszych lasach drzewa, tworzą nawet bory sosnowe o dużym udziale tego gatunku w drzewostanie. Zazwyczaj jest to sosna zwyczajna. Natomiast w przypadku roślin ozdobnych mamy do dyspozycji takie gatunki jak sosna wejmutka, sosna górska czy sosna czarna.

Sosny nad jeziorem

Sosna czarna

Sosna czarna występuje naturalnie na naszym kontynencie w południowej jego części. Górna granica występowania sięga aż po Karpaty. W naszych ogrodach aklimatyzuje się z powodzeniem od kilku wieków. Jest to wysokie drzewo osiągające nawet 50 metrów wysokości. Tworzy koronę stożkowatą dość smukłą. Starsze drzewa mają już pokrój bardziej nieregularny. Nadaje się do dużych ogrodów, tworzenia szpalerów chroniących przed wiatrami. Najlepiej rośnie na glebie z większą zawartością wapnia, jest odporna na zanieczyszczenia i zasolenie gleby przez co nadaje się do sadzenia w miastach. Preferuje stanowisko słoneczne.

Sosna bośniacka

Ten gatunek sosny występuje najczęściej na półwyspie bałkańskim. Bardzo wytrzymałe drzewo rośnie bezproblemowo na większości rodzajach gleb. Najładniejszy pokrój zachowuje posadzona w pełnym słońcu. Znosi mróz nawet do – 45o C, odporna na susze oraz na wiatr. Może być stosowana do tworzenia wiatrochronnych szpalerów. Wśród odmian warte uwagi są Satelit oraz Smidti. Dorastają do około dwóch metrów wysokości. Odmiana Smidti ma pokrój kulisty i jej szerokość jest docelowo większa niż wysokość. Może być stosowana jako miniaturowe drzewko do sadzenia w donicach na balkonach i tarasach.

Kosodrzewina

Inaczej kosodrzewina nazywana jest sosną górską. Rośnie w formie krzewu w naturalnym środowisku pokrywając stoki górskie między pasmem hal, a górnym piętrem lasów. Posiada masywne wyrastające na boki i ku górze gałęzie gęsto okryte igłami. Z czasem korona jest bardziej luźna. Krzew ten w dużej mierze kształtuje swój pokrój w zależności od warunków w jakich rośnie. Najlepiej jest sadzić kosodrzewinę w miejscu słonecznym oraz na podłożu przepuszczalnym. Rośnie wolno, dekoracją są też małe purpurowe szyszki wyrastające na krzewie. Ma duże znaczenie jako roślina umacniająca skarpy oraz wydmy. Może być wykorzystywana też do tworzenia żywopłotów.

Piękne odmiany sosny dostępne są na https://www.podkarpackiesady.pl/66-sosny.

Świerk

Świerk to drzewo pochodzące z naszych rejonów. Warto wiedzieć że naturalna granica występowania świerka przebiega właśnie przez Polskę. Posiada płytko rozrastający się na boki system korzeniowy dlatego jest podatny na wywracanie przez wiatr. Zwłaszcza jeśli dorosłe już okazy zostaną narażone w wyniku wycinki na podmuchy. Wymaga gleb bardziej żyznych niż sosna, preferuje gliniaste i piaszczysto gliniaste. Ma tendencję do zakwaszania podłoża wokół korony.

Świerk pospolity

Jest to najczęściej występujący w naszych lasach gatunek świerka. W ogrodach natomiast najczęściej sadzi się odmiany ozdobne o dekoracyjnym pokroju. Jedną z takich jest chociażby świerk Inversa o zwisających luźno pędach, tworzących zieloną kopułę. Dobrze wygląda zwłaszcza sadzonka szczepiona na pniu. W takiej formie osiąga około 8 metrów wysokości. Ciekawa odmiana świerka pospolitego to na przykład Echiniformis o ładnym kulistym pokroju oraz jasnozielonych igłach.

Świerk biały

Duże znaczenie w ogrodnictwie ma też gatunek świerka białego. Odmiana Conica charakteryzuje się ładnym stożkowatym pokrojem. Kolor igieł jest jasnozielony. Można ją z powodzeniem formować. Świerk biały Daisy`s White wyróżnia się natomiast żółtawym zabarwieniem igieł. Interesującą odmianą jest też Alberta Globe o ładnym kulistym pokroju, również dobrze się go formuje.

Thuja

Tuja inaczej żywotnik zachodni to jedno z tych drzew które w ostatnich latach bardzo zyskały na popularności. Ich zaletą jest to, że rosną bez większych problemów w naszym klimacie. Są tolerancyjne względem podłoża oraz odporne na mróz. Wykorzystuje się je zazwyczaj do tworzenia wysokich żywopłotów ale nie tylko.

Thuja Brabant – polecane odmiany na żywopłoty

Żywo zielone przez cały rok tuje zostały docenione jako rośliny żywopłotowe. Najczęściej wykorzystuje się takie odmiany jak Thuja Brabant, Szmaragd czy Kurnik. Wyróżniają się one całkiem sporym rocznym przyrostem, dzięki czemu szybko pełnią rolę parawanu. Są tolerancyjne względem gleby jednakże lekkie piaski należy przed posadzeniem ich wzbogacić gliną.

Drzewa iglaste ozdobne to bardzo dekoracyjne rośliny do ogrodu. Mają zimozielone igły przez co prezentują się ładnie także w trakcie zimy. Różnorodność form poszczególnych odmian daje możliwość wyboru najbardziej dostosowanej do naszego ogrodu odmiany. Mając drzewa zimozielone w ogrodzie należy pamiętać o ich podlewaniu przed nastaniem mrozów. W innym wypadku może im zagrozić susza fizjologiczna, wiosną drzewa żółkną i usychają. Zagrożone są zwłaszcza rosnące na silnie przepuszczalnej glebie i na wietrznym stanowisku.

Źródła: