Rodzaje i obsługa ładowarek teleskopowych

Rodzaje i obsługa ładowarek teleskopowych

4 października 2021 0 By Redakcja

Ładowarki teleskopowe należą do kategorii wózków widłowych specjalizowanych. To wózki podnośnikowe ze zmiennym wysięgnikiem. Urządzenie takie jest uniwersalne i ma wiele zastosowań. Ładowarka teleskopowa idealnie sprawdzi się przy pracach wymagających podnoszenia, przenoszenia, czy też umieszczania na określonej wysokości materiałów lub przedmiotów.

Ze względu na duże rozmiary i wielozadaniowość ładowarki teleskopowe wykorzystywane są w rolnictwie, budownictwie, ogrodnictwie oraz do prac komunalnych. Urządzenia te dobrze sprawdzają się także podczas wymagających i trudnych zadań związanych z transportem, są używane do przewozu stalowych konstrukcji, elementów betonowych, drewna, kamieni oraz materiałów sypkich. Ładowarki teleskopowe mogą być również wykorzystywane przy załadunku i rozładunku palet. Dzięki możliwości zamontowania platform roboczych, ładowarki mogą bardzo szybko przekształcić się w praktyczne podnośniki umożliwiające prace na wysokościach.

Rodzaje ładowarek teleskopowych

Ładowarki teleskopowe to specjalistyczne wózki widłowe ze zmiennym wysięgnikiem. Osoba, która obsługuje takie urządzenia, musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Podnośniki teleskopowe dzielą się pod względem budowy na podnośniki obrotowe i przegubowe. Ładowarki sztywne, przegubowe nie posiadają obracającej się względem podwozia kabiny. Natomiast ładowarki obrotowe mają możliwość zmiany pozycji kabiny operatora.

Poza sposobem konstrukcji urządzenia te mogą się od siebie różnić także rodzajem napędu. Na rynku dostępne są ładowarki z napędem hydrostatycznym lub z napędem mechanicznym.

Jaki rodzaj osprzętu pasuje do ładowarek teleskopowych?

Istnieje szeroka gama osprzętu do ładowarek teleskopowych, dzięki któremu urządzenia te zyskują nowe zastosowania i mogą pełnić wiele dodatkowych funkcji. Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym osprzętem do ładowarek teleskopowych są:

  • widły;
  • łyżki;
  • chwytaki;
  • platformy robocze;
  • pługi i kosiarki.

Dzięki takim elementom jeden pojazd może pełnić wiele funkcji. Może być jednocześnie sprzętem do transportowania palet, przewożenia materiałów sypkich, podnośnikiem z platformą roboczą, a także pługiem śnieżnym i kosiarką.

Uprawienia potrzebne do obsługi ładowarki teleskopowej

Według obowiązujących przepisów osoba obsługująca ładowarkę teleskopową musi mieć odpowiednie uprawnienia poświadczenia zaświadczeniem kwalifikacyjnym. Aby otrzymać takie uprawnienia, trzeba skończyć odpowiedni kurs i zdać egzamin przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.

Szkolenie na operatora ładowarek teleskopowych składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Podczas zajęć uczestnik kursu poznaje wiedzę z zakresu bezpiecznej obsługi urządzenia, budowy i podstawowych elementów urządzenia oraz ogólnej wiedzy o UDT. Część praktyczna obejmuje zasady prawidłowego i sprawnego poruszania się ładowarką.

Ładowarki teleskopowe to uniwersalne urządzenia, które mają wiele zastosowań. Jednak ich obsługa nie jest prosta i wymaga doświadczenia. Aby móc obsługiwać ładowarki teleskopowe, trzeba ukończyć kurs i zdać egzamin UDT.