Sprawdź, jakie są rodzaje fundamentów pod dom z bali

Sprawdź, jakie są rodzaje fundamentów pod dom z bali

24 stycznia 2022 0 By Redakcja

Stawianie dużych konstrukcji murowanych wymaga dokonania solidnych robót ziemnych pod fundamenty. Konstrukcja wpierająca musi posiadać odpowiednie parametry, by zapewnić bezpieczeństwo użytkowania konstrukcji. W przypadku domów drewnianych fundamenty nie muszą już być tak rozbudowane, jak ma to miejsce podczas budowania popularnych domów mieszkalnych. Jakie rodzaje fundamentów można z powodzeniem wykorzystać konstruując dom z bali?

Fundamenty pod dom z bali – rodzaje i kwestie sporne

Wykorzystać do tego celu można gotową płytę fundamentową, choć częściej stosuje się konstrukcje budowane na fundamentach tradycyjnych. W przypadku stawiania budynków z bali możliwości jest więcej. Prefabrykowane drewno jest lżejsze niż ceglana czy cementowo-betonowa konstrukcja. Stanowi także obiekt łatwiejszy do osadzenia, a to dzięki względnie łagodnej i gładkiej powierzchni, ułatwiającej dopasowywanie do podwalin. Ważną kwestią jest zorientowanie się, jeśli jesteśmy klientami firmy wykonującej budynek, czy obiekt uwzględnia także stawianie fundamentów. W większości przypadków o tę kwestię musimy zadbać sami. Jeśli mamy zamiar postawić dom drewniany, a nie taki, w którym jednym z budulców jest np. cement, to zyskujemy możliwość stawiania konstrukcji na mniej odpornych gruntach. Nasza decyzja powinna być jednak skonsultowana z osobą, która zna się na budowie tego typu konstrukcji. Co ważne, należy także porozumieć się z konstruktorem domu – tak, by wyraził zgodę na skonkretyzowany typ fundamentu.

Rodzaje fundamentów najczęściej wykorzystywanych w budownictwie

Najbardziej znanym rodzajem fundamentów stosowanych w powszechnym użytku jest płyta fundamentowa. Stosuje się także gdzieniegdzie fundamenty z bloczków oraz z cementu i żelbetonu. W przypadku stawiania konstrukcji z bali można sięgnąć po prostsze i tańsze rozwiązania, m.in. fundamenty, w których nie występuje cement. W stawianiu domów z bali należy uwzględnić koszty i specyfikę stawiania fundamentów. Nie ma potrzeby wylewania betonu pod tego typu obiekty. Coraz częściej stosuje się tzw. bloczki keramzytowe i betonowe, które są substytutem zwykłego, ciekłego betonu. Dużo zależy także od samego gruntu: być może niezbędną czynnością okaże się stworzenie wieńców zbrojonych, np. w przypadku mocno niestabilnego terenu. Warto zatem przeanalizować, choć w większości przypadków nie jest to wymagane prawnie, warunki glebowe na działce budowlanej. Ziemia może się różnić nawet w odległości kilku metrów od innych zabudowań, dlatego rozwiązanie sąsiada nie zawsze będzie skuteczne w naszym przypadku.

Fundamenty pod letniskowy dom z bali

Wśród innych fundamentów pod domy z bali można wyróżnić m.in. konstrukcje żelbetonowe – bardzo drogie i nieopłacalne z punktu widzenia zlecającego – czy drewniane. Te ostatnie są wykorzystywane przede wszystkim pod budowę domków sezonowych i letniskowych. W przypadku domków rekreacyjnych bez instalacji wodnych i grzewczych sprawdzą się perfekcyjnie. Dom z bali jest stosunkowo lekki, dlatego użytkownik ma duże pole manewru co do doboru najlepszej opcji fundamentowej.