Typy i rodzaje bram

Typy i rodzaje bram

6 grudnia 2018 0 By Redakcja

Spośród szerokiej gamy produktów i elementów wykorzystywanych przy różnych obiektach budowlanych, chociażby zwykłych domach jednorodzinnych, na wyróżnienie zasługują bramy.

Są one niezwykle pomocnym i funkcjonalnym sposobem na jednoczesne zabezpieczenie naszej posesji przed niepożądanymi gośćmi, a także umożliwiają po prostu wjazd na nasz prywatny teren. Obecnie wytwarza je coraz więcej przedsiębiorstw, zarówno mniejszych, jak i większych, lecz największą popularnością mogą poszczycić się głównie bramy Wiśniowski. Ze względu na duże zróżnicowanie bram, możemy je podzielić na wiele rodzajów i typów, o których warto coś wiedzieć przed zakupem.

Podstawowe bramy i ich charakterystyka

Zasadniczo wyróżnia się dwa główne typy bram, a są to bramy garażowe oraz bramy wjazdowe. Jak sama ich nazwa wskazuje, pierwsze służą do zainstalowania w garażu, drugie zaś, przymocowania do ogrodzenia w celu stworzenia wjazdu. Bramy garażowe istnieją w bardzo szerokiej gamie, ale najważniejsze z nich to przede wszystkim kilka najczęściej wybieranych modeli. Bramy uchylne, zwane też płytowymi, mają najprostszą zasadę działania. Chcąc je zamontować należy bezwzględnie pamiętać o wystarczającej ilości miejsca przed garażem, gdyż ich część wysuwa się na zewnątrz garażu. Kolejne, bramy segmentowe, podczas otwierania i zamykania nie zajmują przestrzeni przed domem, co bez wątpienia stanowi nie małą zaletę. Są niezwykle szczelne i mogą być z powodzeniem stosowane tam gdzie podjazd jest krótki, lub w posesjach, gdzie garaż wychodzi prosto na ulicę. Ostatnimi są tzw. bramy rolowane, które działają w taki sam sposób, co roleta okienna. Ich zaletami są zatem łatwa obsługa, a także bezproblemowa możliwość zastosowania pomocnych napędów elektrycznych. Jeżeli chodzi zaś o bramy wjazdowe, to w tym przypadku podział będzie zamykał się właściwie na dwóch propozycjach. Są to częściej wybierane bramy przesuwne, jak również rozwieralne. Różnica między nimi jest bardzo prosta. Pierwsze mają jedno skrzydło, które w czasie otwierania, lub też zamykania, porusza się wzdłuż wewnętrznej strony ogrodzenia. Zajmują mniej miejsca, lecz z uwagi na swoją długość lepiej sprawdzą się na szerokich działkach. Rozwieralne zaś są zbudowane z jednego, lub dwóch skrzydeł, które otwierają się na boki. Z uwagi na to wymagają więcej miejsca na podjeździe. Tracą przy tym na mobilności, a ich eksploatacja często bywa utrapieniem, ze względu na ciężkie skrzydła. Problem ten można jednak wyeliminować, korzystając z napędu. Poza tym całkiem dobrze się prezentują i są doskonałą wizytówką naszego domu, bądź innego budynku.