Z jakich materiałów powstają przydomowe oczyszczalnie ścieków?
Rosnąca popularność przydomowych oczyszczalni ścieków, które są doskonałą alternatywą dla klasycznych szamb w przypadku budynków, które nie mogą być podłączone kanalizacją do zbiorowych oczyszczalni komunalnych, rodzi wiele pytań z nimi związanych. Jedno z nich dotyczy trwałości i jakości tego typu rozwiązań. Staramy się więc na nie odpowiedzieć, omawiając poniżej materiały z jakich powstają przydomowe oczyszczalnie ścieków.
Z czego powstają przydomowe oczyszczalnie ścieków?
Podstawowym elementem każdej przydomowej oczyszczalni ścieków jest żebrowany zbiornik, w którym odbywa się tlenowe lub beztlenowe oczyszczanie. Składa się on z komory denitryfikacyjnej, komory nitryfikacyjnej, komory osadu wtórnego oraz zamontowanych w nim elementów wspomagających oczyszczanie ścieków. W zależności od potrzeb może on posiadać różnorodną pojemność.
Do wykonywania zbiorników na potrzeby przydomowych oczyszczalni ścieków najczęściej wykorzystuje się natomiast tworzywa sztuczne lub kompozytowe, z czego najpopularniejszym z nich jest laminat poliestrowo-szklany. Jest on połączeniem żywicy poliestrowej z włóknami szklanymi, z czego każdy z tych materiałów tworzących laminat ma inne właściwości, które doskonale się uzupełniają. Dzięki temu wykonywane z nich zbiorniki są odporne na:
- działanie wody,
- zgniatanie,
- działanie reakcji chemicznych i fizykochemicznych.
Zalety laminatu wykorzystywanego do produkcji zbiorników przydomowych oczyszczalni ścieków
Popularność wykorzystywania laminatu poliestrowo-szklanego, z którego zbiorniki do przydomowych oczyszczalni ścieków wykonuje między innymi ich producent Eko-Bio, wynika jednak nie tylko z tego, iż zapewnia on im trwałość i niezawodność. Do dodatkowych zalet tego materiału zaliczyć można bowiem także:
- możliwość wykonania cienkich ścian zbiorników, które pomimo to są odporne na uszkodzenia,
- możliwość formowania w dowolne kształty,
- lekkość, dzięki której przetransportowanie zbiorników nie stanowi problemu,
- odporność na korozję.
Co dodatkowo wpływa na trwałość i niezawodność przydomowych oczyszczalni ścieków?
Sam wysokiej jakości zbiornik do przydomowej oczyszczalni ścieków to jednak nie wszystko. Na trwałość tego typu konstrukcji wpływ ma bowiem także poprawny sposób jej montażu w ziemi, który powinien być wykonywany zawsze zgodnie z zaleceniami producenta.
Podsumowując materiały, z jakich wykonywane są przydomowe oczyszczalnie ścieków, zapewniają trwałość temu rozwiązaniu, a także gwarantują, że spełni ono swoją podstawową rolę i pozwoli odprowadzać ścieki z budynków zgodnie z prawem.