Słupki betonowe

Słupki betonowe

21 lipca 2022 1 By Redakcja

W przestrzeni miejskiej bardzo często konieczne jest rozdzielenie przestrzeni. Nie zawsze można i trzeba robić to za pomocą na przykład płotu. Częścią małej architektury, która doskonale sprawdzi się w tym przypadku, są słupki. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybór słupków betonowych.

Słupki betonowe na parkingu

Miejscem, w którym słupki betonowe mogą się naprawdę przydać, są parkingi. Mogą one oddzielić jedno miejsce parkingowe od drugiego oraz zapewniać ochronę naszemu pojazdowi. Dlaczego? Otóż taki słupek może zatrzymać samochód, który w innym przypadku wjechałby w nasze auto i mógłby go uszkodzić. Takie elementy na parkingu mają więc na celu zachowanie bezpieczeństwa.

Słupki w przestrzeni miejskiej

Dodatkowo dzięki temu możemy zachować porządek w przestrzeni publicznej. Co to znaczy? Słupki mogą blokować wjazd, stanowić bramę, wyznaczać granicę, sprawiać, że na przykład piersi będą bezpieczniejsi na chodnikach.

Choć słupki betonowe głównie kojarzą się właśnie z parkingami, gdzie oddzielają miejsca parkingowe i chronią przed ewentualnymi stłuczkami, mogą również na przykład służyć jako oddzielenie chodnika od jezdni. Dzięki temu pieszy, nawet jeśli się zamyśli/nie zauważy, nie wejdzie na drogę i nie stworzy zagrożenia.

Słupek może też stanąć w miejscach, gdzie często wjeżdżali kierowcy, a nie powinni tego robić, na przykład przed trawnikiem. To chroni zielone przestrzenie w mieście.

Mogą mieć jednak cel jedynie estetyczne – oddzielać alejki w parku, części miasta, stanowić dopełnienie do donic, ochron drzew, koszy na śmieci.

Dlaczego beton? 

Dlaczego warto wybrać beton? Wydaje się to dość toporny materiał, także wizualnie. Jednak to nie do końca prawda. Beton może być naprawdę estetycznie wykonany, z różnymi wzorami oraz kolorystyką. Niekoniecznie będzie to szara, wielka bryła.

Poza tym w przestrzeni miejskiej bardzo ważna jest wytrzymałość. Działa tutaj nie tylko czynnik od nas niezależny – czyli pogoda, lecz także działania ludzi – wandali, którzy chcą zniszczyć coś, co stanie im na drodze.

W takim przypadku świetnie sprawdzi się beton, ponieważ jest bardzo trwały. Jest to materiał, który wytrzyma zarówno wysokie temperatury, jak i mróz, deszcz, wiatr itd. Poza tym jest ciężki i trudno go przenieść, zniszczyć czy podpalić. Dzięki temu warto go wybrać.

Beton jest też łatwy w utrzymaniu. Wystarczy go umyć, używając detergentów, nie trzeba go impregnować, jak na przykład drewna. Kupiony raz, posłuży na długie lata i nie trzeba się będzie nim wyjątkowo zajmować.