Wentylacja mechaniczna a grawitacyjna – co warto o nich wiedzieć?

Wentylacja mechaniczna a grawitacyjna – co warto o nich wiedzieć?

4 października 2022 1 By Redakcja

Artykuł partnera.

Zgodnie z obowiązującą normą budowlaną każdy dom powinien być wyposażony w system wentylacji. Dzięki temu domownicy mają dostęp do świeżego powietrza. Może za to odpowiadać wentylacja grawitacyjna – nie jest to jednak jedyna opcja. Alternatywą jest korzystanie z systemu wentylacji mechanicznej. Poniżej kilka praktycznych informacji na ich temat!

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Co warto wiedzieć o wentylacji grawitacyjnej?

Wybieraj nowoczesne i skuteczne rozwiązania

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

W tym przypadku system rekuperacji polega na wentylacji mechanicznej. Dzięki niej dochodzi do wymiany powietrza przez kanały wentylacyjne, co umożliwia oddychanie świeżym powietrzem z zewnątrz. Poza usunięciem powietrza z wysoką zawartością dwutlenku węgla bez konieczności otwierania okien dochodzi również do oczyszczania powietrza z alergenów, smogu i zanieczyszczeń. Zapewnia także odzysk ciepła.

Rekuperacja od Multi Dom Eko stanowi przykład nowoczesnego rozwiązania i generuje wiele korzyści. Mowa o lepszym samopoczuciu oraz zdrowiu dzięki temu, że użytkownicy mają szansę korzystać z czystego powietrza. Na etapie planowania warto od razu uwzględnić montaż klimatyzacji. Letnie miesiące są coraz bardziej dotkliwe, dlatego decydując się na montaż klimatyzatorów możesz od razu liczyć na poprawę swojego komfortu.

Co warto wiedzieć o wentylacji grawitacyjnej?

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna działa na zasadzie zasysania powietrza, które jest generowane przez kominy. Wiążą się z tym pewnego rodzaju niedogodności, takie jak np. wychładzanie pomieszczenia. Mimo tego, że usuwane jest zużyte powietrze – nie dochodzi do pozbycia się wilgoci. Budynki wyposażone w tradycyjną i wentylację grawitacyjną są narażone na duże straty ciepła. W tym przypadku wymiana powietrza jest uzależniona od warunków zewnętrznych. Konieczne jest w tym przypadku rozszczelnianie okien. Obecnie to rozwiązanie jest coraz częściej zastępowane właśnie rekuperacją, która w dalszej perspektywie pozwala na generowanie oszczędności i jest wyjątkowo praktyczną opcją.

Wybieraj nowoczesne i skuteczne rozwiązania

Jeżeli jesteś zainteresowany wentylacją mechaniczną – umów się na konsultację z ekspertami. Dzięki temu dowiesz się jak działa rekuperacja i poznasz rozwiązania, które umożliwią oszczędności energii. Przy okazji sprawdź warunki montaży systemów wentylacji. W celu poznania dokładnej oferty nie zapomnij dopytać o częstotliwość oraz warunki czyszczenia systemów wentylacji.