Rynek mieszkań we Wrocławiu – charakterystyka

Rynek mieszkań we Wrocławiu – charakterystyka

27 kwietnia 2019 0 By Redakcja

Rynek nieruchomości we Wrocławiu z roku na rok się rozwija. Czołowi przedstawiciele firm deweloperskich oddają do użytku mieszkania spełniające oczekiwania i potrzeby przyszłych lokatorów. Co roku zauważyć można również wzrost osób zainteresowanych kupnem nieruchomości mieszkalnej, jak i mieszkań, które zostały oddane do użytku. Według prognoz tendencja ta przez najbliższe lata nieznacznie będzie rosła.

Mieszkania małe i duże – czyli jaki metraż interesuje Wrocławiaków?

Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwu- i trzypokojowe o metrażu od 50 do 70 metrów kwadratowych. Ta tendencja sprawia, że deweloper z Wrocławia biorący pod uwagę potrzeby rynku, więc przede wszystkim swoich potencjalnych klientów, tworzy inwestycje, które obejmują większą ilość mieszkań o wskazanej powierzchni, ale również kawalerki, o których też należy wspomnieć, gdyż zaraz po mieszkaniach o większym metrażu znajdują się właśnie jednopokojowe lokale mieszkalne, ale o podwyższonym standardzie.

Zdecydowanie rzadziej kupowane są mieszkanie powyżej 70 metrów kwadratowych, dlatego deweloperzy, którzy decydują się na tak duże lokale mieszkalne w swoich inwestycjach oraz właściciele nieruchomości na runku wtórnym mają ogromny problem ze znalezieniem zainteresowanych kupnem.

Ceny mieszkań i prognozy na kolejne miesiące

Lokalne mieszkalne na rynku deweloperskim i wtórnym w kosztach za jeden metr kwadratowy nie różnią się w sposób znaczący. Średnio za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego trzeba zapłacić 7100, w przypadku rynku wtórnego cena ta nieznacznie spada. W ciągu ostatniego roku zauważono całkiem duży wzrost cen na obu rynkach. Wiąże się to z zakończeniem programów rządowych, polegających na dofinansowaniu zakupu mieszkań. Prognozy na kolejne miesiące są jednak całkiem optymistyczne. W niedalekim czasie ma nastąpić niewielki spadek cen, a później stabilizacja. W tym czasie szczególnie korzystne będzie nabycie nieruchomości na rynku pierwotnym.