Film o grze która zabija, czyli jak fantastyka przenika do rzeczywistości

Film o grze która zabija, czyli jak fantastyka przenika do rzeczywistości

12 listopada 2018 1 By Redakcja

Każdy powstający film powinien wnosić w nasze życie pewną wartość. Stanowić wartościowy przekaz albo rozrywkę. Produkowane są więc komedie, reportaże, filmy dokumentalne, przygodowe, grozy itp. Widzowie mają się przy nich edukować, wyciągać wnioski, bawić lub bać. Producenci próbują nadążyć za naszymi upodobaniami. Wielu reżyserów widzi pewne niebezpieczeństwa w postępowaniu ludzi, które przenoszą na ekran, by je uwypuklić i wszystkich nas uczulić na te aspekty ludzkiego postępowania, by nas ostrzec, pokazując ewentualne skutki nieodpowiedniego zachowania.

Gry komputerowe

Wiele osób, zarówno nastolatków jak i dorosłych, fascynuje się grami komputerowymi, które zaczęły wgryzać się w nasze życie codzienne. Mają one rozwijać naszą inteligencję, refleks, szybkie podejmowanie decyzji. Fakt, że nas od siebie uzależniają, jest niezaprzeczalny. Po darmowej próbce, aby móc kontynuować grę, musimy mieć pieniądze. Jest wiele gier, które nie czynią krzywdy naszej psychice, ani portfelowi.

Rozwijamy tam swoją kreatywność, bawimy się w budownictwo, aranżacje budynków, wnętrz, prowadzimy farmę itd. Jednak są gry które zabijają i jest w nich wiele przemocy. Grający chodzą ze spluwami i niszczą napotkanych wrogów lub zwierzęta.

Uzależnienie od gier komputerowych, które zabijają

Źródło: pixabay.com

Aplikacje gier komputerowych w telefonach

Pojawiły się też aplikacje na telefon. Pierwszą bardzo popularną aplikacją była gra o szukaniu ukrytego pokemona. Polegała ona na podążaniu wyznaczoną trasą do schowanej postaci. Szło się realistycznie w te miejsca, a mapka aplikacji w telefonie wskazywała nam drogę.

Bardzo popularną aplikacją stała się gra, w której uczestnicy wybierają sobie rolę. Mają do wyboru bycie graczem lub widzem. Widz, jako osoba anonimowa zlecała czynności, które musiał wykonywać gracz. Gracz był widoczny na ekranach wszystkich internautów śledzących akcję gry. Na temat tej gry i jej podobnych powstały mrożące krew w żyłach trhrillery, filmy o grach które zabijają, które trzymają nas w napięciu przez cały czas projekcji, aczkolwiek początek filmu może okazywać się banalny, to w momencie rozwijania się akcji, zaczynamy być w nią hipnotycznie wciągani.

Najpopularniejsze filmy o grach które zabijają

Spośród wielu filmów o tej tematyce gier komputerowych na uwagę zasługują m.in.:

  • Nerve;
  • Matrix;
  • Westworld.

Jakie przesłanie niosą thrillery o grach komputerowych? 

Producenci filmów o grach które zabijają, chcą przestrzec ludzi przed grami, które niszczą człowieczeństwo. Długotrwałe granie w gry, gdzie jest popularyzowana przemoc, nie przynosi osobom uczestniczącym w tych grach korzyści społecznościowej. Stają się nieczuli, mało wrażliwi na innych ludzi w realu. Skrzywdzenie kogoś to pestka, wszakże ma jeszcze kilka żyć?

Filmy o grach które zabijają, są pokazane w gatunku thrillerów, ponieważ w taki sam sposób odbierane są gry wymyślone przez ludzi, które zaczynają zbytnio wchodzić w sferę prywatności i prawdziwego życia. Decyzje podejmowane w grach, przenoszą się na życie realistyczne. Wynaturzone myśli stają się złem niszczącym osoby, które dały się zmanipulować przez cybernetyczne gry.

O grze która zabija

Źródło: pixabay.com

Na tapecie „Nerve”, film o grze która zabija

W obecnych czasach życie nastolatków jest trudne. Uzależniają się od lajków i opinii na ich temat. Bohaterka filmu, Vee, to dziewczyna, która nie chce być już zahukaną i nieśmiałą nastolatką, wyśmiewaną nawet przez przyjaciółkę, postanowiła wejść w ryzykowną grę, w którą grali wszyscy jej znajomi.

W tej grze występują prawdziwi gracze i widzowie. Widzowie obserwują i ewentualnie dają lajki oraz wymyślają głupie i ekstremalne wyzwania dla graczy, często bardzo ryzykowne, na pograniczu prawa. Czynią to bez mrugnięcia okiem, gdyż są anonimowi. Gracze natomiast są widoczni na ekranach telefonów wszystkich obserwujących grę. Muszą wypełniać polecenia widzów, wyzuci z prywatności.

Film, który przykuwa do fotela kinowego poprzez fabułę, efekty specjalne i muzykę, przestrzega przed demonizmem internetowych mediów społecznościowych. Tłumaczy, iż internetowe lajki nie zastąpią prawdziwej przyjaźni i spokoju sumienia. To film o grze która zabija i nie ma skrupułów wobec grających w tę aplikację.

Matrix, pierwszy film przestrzegający przed grami komputerowymi

Film został wyemitowany po raz pierwszy w 1999 roku i do tej pory jest chętnie oglądany. Ma niesłychanie zawiłą akcję, bardzo skomplikowaną. Przez to nie pozwala odejść od ekranu ani na chwilę. Fabuła trzyma w napięciu, a przesłanie jest bardzo wyraźne: gra potrafi być bezduszna, a prawdziwy człowiek poddany manipulacji traci swoją osobowość. Dla zwiększonego efektu grozy producenci po raz pierwszy użyli efektu spowalnianiu ruchu. Jest to ukazane np. podczas wystrzeliwania pocisku z lufy karabinu, którą dokładnie widzimy, jak powoli płynie po swym łuku.

Gry komputerowe które zabijają

Źródło: pixabay.com

Westworld film, który zaczyna się bardzo niewinnie

Bohaterowie filmu przyjeżdżają do Westworld na wakacje. Do miejsca, o którym marzyli. To miał być zwykły park rozrywki, a przeistoczył się w przemoc. Występują w niej hosty, roboty mające sztuczną inteligencję. Są jak zombi, bez uczuć wyższych. Letnicy są w tym filmie niczym niewartymi pionkami w grze. Akcja jest bardzo wciągająca. Thriller wciska nas w fotele. Przesłanie jednak jest podobne, jak w poprzednich filmach o grach które zabijają: Gracz traci swą ludzką naturę

Autor tekstu:
Beata Goździk, copywriter, lektorka audiobooków oraz autorka książki „Bierz plecak i lecimy”, powieści o świecie wolnym od cybernetyki, hołdującym przyrodzie i przyziemnym sprawom nastolatków wchodzących w dorosłe odpowiedzialne życie, stającymi przed trudnymi wyborami odnośnie do swojej przyszłości. Powieść pogodna i lekka, niepozbawiona realnych zagrożeń, doskonała do ochłonięcia po obejrzeniu filmów, serwujących nam bardzo wysoką dawkę adrenaliny.

Źródła: