Czy metalowe szafy narzędziowe sprawdzą się w warsztacie?
Do niedawna większość fachowców prowadzących swój własny zakład raczej nie zwracało uwagi na sposób przechowywania narzędzi oraz urządzeń. Głównie wygrywały oszczędności, dlatego większość z ich lądowała w zwykłej, nieprzystosowanej w tym celu szafie. Teraz jednak świadomość dotycząca sposobu przechowywania narzędzi wśród przedsiębiorców rośnie, dlatego wielu z nich poszukuje mebli, które im w tym pomogą. Szafy narzędziowe to niezbędnik – i to zarówno małego, jak i ogromnego warsztatu.
Do czego służy szafa narzędziowa?
Szafy narzędziowe są przeznaczone do przechowywania różnych artykułów, w tym narzędzi, urządzeń i mniejszych akcesoriów, w ładzie i porządku w obrębie własnej firmy. Szafy ze względu na trudne warunki użytkowania mają raczej ustandaryzowaną konstrukcję, która ma zapewniać przede wszystkim:
- Trwałość – szafa narzędziowa, szczególnie ta dobrej marki, powinna być wykonana z materiałów odpornych na wieloletnie użytkowanie, duże naprężenia oraz kontakt ze żrącymi środkami. Warto zatem postawić na zgrzewane kształtowniki, które zapewnią pełną stabilność – nawet przy pełnym obciążeniu – oraz będą odporne na wszystkie najtrudniejsze warunki użytkowania.
- Bezpieczeństwo – szafa narzędziowa powinna być także jak najbezpieczniejsza. Na nic nam mebel, który ulegnie awarii i przewróci się na pracownika bądź dokona wielu zniszczeń w obrębie stanowiska pracy. Szafy narzędziowe powinny być stabilne, a ich konstrukcja – zgrzewana i oparta na prawdziwej stali o grubości od 0,8 do 1 mm. Takie rozwiązanie gwarantuje w zasadzie nieograniczoną trwałość, liczoną tak naprawdę w dziesięcioleciach intensywnej, firmowej eksploatacji.
- Komfort – we wnętrzu szafy narzędziowej powinny znaleźć się wszystkie usprawnienia, które realnie wpłyną na szybkość pracy oraz komfort jej wykonywania. Warto, aby w meblu znajdowały się przegródki o różnej wielkości, regulowane półki czy też inne dodatki konstrukcyjne. Dla przykładu istotne są sztywniki perforowane, dzięki którym do szafki można także przytwierdzić urządzenia za pomocą specjalnych akcesoriów montażowych, i uzyskać w ten sposób ponadprzeciętny komfort eksploatacji.
Nie bez powodu wybierając szafy narzędziowe aż tak istotny jest research. Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup pierwszego napotkanego mebla, co z reguły stanowi spory błąd, inni zaś dokładnie analizują rynek i sięgają po meble, które dobrze połączą wszystkie powyższe cechy. To jest jedyne słuszne rozwiązanie – szafa narzędziowa to mebel, który będzie z Tobą z całą pewnością już na zawsze, dlatego zadbaj o jego jakość.
Szafy narzędziowe – komfort ma szczególnie duże znaczenie
Każda szafa narzędziowa, której chcemy używać w warsztacie, powinna mieć przewidziane wiele rozwiązań dodatkowo zwiększających komfort użytkowania. Standardem są półki, których wysokość i odległość między sobą można regulować w dużym zakresie. Dzięki temu jedna półka może być duża i obszerna, aby móc w niej zmieścić nawet masywne elementy mechaniczne, podczas gdy kolejna – niewielka i idealna do przechowywania np. narzędzi ręcznych.
Dodatkiem, który warto zawsze przemyśleć, jest obecność szuflad. Najlepiej, aby różniły się wysokością. W płytkich szufladach przechowasz śruby, wkręty czy bity i klucze, podczas gdy w głębszych – akcesoria i sprzęt o nieco większych wymiarach. Szuflady, niezależnie od ich celu, powinny zapewniać jak największy udźwig. W firmie Metalfactor szuflady można obciążyć nawet 40-kilogramowymi narzędziami – i to bez wpływu na płynność ich wysuwu! Jest to możliwe dzięki prowadnicom teleskopowym, które są w zasadzie niezniszczalne aż do przekroczenia górnej granicy maksymalnego obciążenia.
Jaka powinna być szafa narzędziowa do warsztatu?
Szafa narzędziowa powinna być jak najlepiej dopasowana do rodzaju wykonywanej pracy. Jeśli w warsztacie realizujesz głównie niewielkie prace wymagające precyzji, np. w zakresie elektroniki samochodowej, zdecyduj się na model wyposażony w jak najwięcej płytkich szuflad. Możesz w nich trzymać bezpieczniki, zaciski, przewody czy kostki, bez zbędnej utraty przestrzeni.
Jeśli jednak wykonujesz prace duże i skomplikowane, np. związane z naprawami blacharskimi czy mechanicznymi, wybierz urządzenia z większą liczbą głębokich szuflad. Możesz w nich schować masywne narzędzia ręczne, długie szczypce czy nawet wiertarki i wkrętarki.
Ciekawym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku przechowywania kosztownych sprzętów, jest zastosowanie systemu zamykania, dzięki któremu możesz ryglować każdą szufladę z osobna. To jednak dość żmudne zadanie, przez co wielu pracowników nie decyduje się na zamknięcie szuflad dla bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest funkcja Master Key, która polega na ryglowaniu zamkiem cylindrycznym w jednym punkcie wszystkich szuflad.
Szafa narzędziowa w warsztacie – czy to niezbędne?
Zdecydowanie tak! Szafa narzędziowa zawsze poprawia komfort pracy oraz jej bezpieczeństwo, dlatego powinna w każdym warsztacie stanowić pierwszy zakup tuż po rozpoczęciu własnej działalności. W ten sposób zachowasz porządek w swoich narzędziach i zmniejszysz dyskomfort związany z poszukiwaniem konkretnego urządzenia, akcesorium, kabla czy elementów eksploatacyjnych.
Zwracaj uwagę nie tylko na wyposażenie – równie istotna jest marka, a w zasadzie producent danego mebla. Szafa narzędziowa wysokiej klasy jest w zasadzie niezniszczalna. Bez problemu wytrzyma wkładanie do jej wnętrza ciężkich przedmiotów, szarpanie drzwiczkami czy zbyt mocne wysuwanie i wsuwanie szuflad. Takie urządzenia znajdziesz jedynie wśród wiodących producentów, takich jak Metalfactor, w którego ofercie znajdują się wyłącznie modele godne zakupu i dobrze wycenione w stosunku do ich korzyści. Co więcej, można je dodatkowo spersonalizować, wybierając np. kolor, liczbę szuflad czy rozmieszczenie półek. Wszystkie łączy jednak wysoka jakość, dzięki której ich zakup zawsze stanowi optymalny wybór dla odpowiedzialnych przedsiębiorców, którzy liczą na dłuższy czas użytkowania mebla, niż tylko parę lat.