Czym jest chudy beton i jakie ma zastosowanie w budownictwie?
Wśród różnych rodzajów betonu można wyszczególnić chudy beton. Warto dowiedzieć się, czym on dokładnie jest, a także jakie ma zastosowanie w budownictwie.
Co to jest chudy beton?
Chudy beton, inaczej nazywany również chudziakiem, jest jednym z rodzajów materiałów budowlanych. Jest to beton podkładowo-wyrównawczy. Za jego główną funkcję można uznać stabilizowanie podłoża pod konstrukcję budynku. Beton tego rodzaju charakteryzuje się dość niską wytrzymałością, która nie przekracza 10 MPa. Dlatego najczęściej stosowany jest w budownictwie jednorodzinnym jako warstwa wyrównawczo-podkładowa, która stosowana jest bezpośrednio na wykopach fundamentowych.
Właściwości i skład chudego betonu
Główną cechą charakterystyczną chudego betonu jest przede wszystkim jego niewielka grubość. Jest to beton nienośny o klasie B-10. Jest to materiał, który nie wykazuje zbyt dużej odporności na ściskanie. Chudy beton składa się z mieszaniny cementu, kruszywa, a także wody. Podczas przygotowywania mieszanki niezwykle istotną kwestią jest zastosowanie odpowiednich proporcji, dzięki czemu chudy beton uzyska swoje właściwości. Konsystencja mieszanki chudego betonu przypomina nieco mokrą ziemię, jednak możliwe jest również wykorzystanie bardziej płynnej mieszanki.
Zastosowanie chudego betonu
Chudy beton ma dość szerokie możliwości zastosowania w budownictwie. Przede wszystkim używa się go w budownictwie jednorodzinnym. Wykorzystywany jest jako podkład pod ławy fundamentowe. Dodatkowo chudy beton bardzo często jest stosowany jako materiał podkładowy pod posadzki. W tym przypadku sprawdza się zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i przemysłowym. Chudy beton wykorzystywany jest jako podkład pod posadzki przemysłowe, na przykład w halach magazynowych. Oprócz tego stosowany jest w budownictwie drogowym jako materiał na podbudowę podczas tworzenia różnych nawierzchni.
Funkcje chudego betonu
Chudy beton spełnia wiele istotnych funkcji w przypadku wznoszenia fundamentów konstrukcji. Przede wszystkim stanowi warstwę wyrównawczo-podkładową fundamentów. Dodatkowo ułatwia tworzenie ław, ponieważ zapobiega mieszaniu się betonu konstrukcyjnego z gruntem. Jest to główna warstwa, której celem jest wyrównanie podłoża, a także zabezpieczenie poszczególnych elementów konstrukcyjnych przed działaniem wody oraz wilgoci. Dzięki ułożeniu chudego betonu na gruncie możliwe jest także zwiększenie stabilności oraz wytrzymałości całej konstrukcji. Wylewka pod fundament powinna mieć od 10 do 15 centymetrów grubości.
Korzyści ze stosowania chudego betonu
Stosowanie chudego betonu w budownictwie ma szereg korzystnych aspektów. Jest on powszechnie wykorzystywany, ponieważ charakteryzuje się wyjątkową wszechstronnością zastosowania. Chudy beton można stosować zarówno na nierównych podłogach, jak i gruncie, ponieważ zapewnia doskonałą stabilizację poszczególnych elementów na budowie. Chudy beton ma dość niską cenę, zwłaszcza jeśli jest wytwarzany we własnoręcznej produkcji. Dzięki niemu można wytworzyć mieszankę o dowolnej konsystencji.