Czym jest dom hybrydowy? Wady i zalety

Czym jest dom hybrydowy? Wady i zalety

31 października 2022 0 By Redakcja

Nowoczesne rozwiązania technologiczne w budownictwie to już nie tylko moda czy wykładnia świadomej dbałości o środowisko naturalne. Coraz częściej ujawniające się w przestrzeni kryzysy energetyczne, problem z dostępnością i ceną poszczególnych mediów takich jak prąd, gaz czy woda powodują, że decyzja o budowie domu coraz częściej oparta jest o realną ocenę tego, w jakie rozwiązania, oszczędzające energię, ciepło i wodę, warto zainwestować. Okazuje się bowiem, że nakłady poniesione na konkretne systemy, takie jak przydomowa oczyszczalnia ścieków, panele słoneczne, pompa ciepła czy rekuperacja, to długofalowo nakład, który zwraca się coraz szybciej. Co więcej, systemy te sprawiają, że dom faktycznie staje się samowystarczalny i odporny na aktualną sytuację na rynku, dzięki czemu można go eksploatować niezależnie od wahań cen energii i dostępności do niej. Czy zatem dom hybrydowy się opłaca? Sprawdźmy!

Hybryda – dom kompletny.

Dbałość o  środowisko i minimalizowanie zapotrzebowania na energię z tradycyjnych sieci, to podstawowe uwarunkowania nowoczesnego budownictwa w systemie hybrydowym. Domy takie powinny bowiem charakteryzować się nie tylko niskimi kosztami eksploatacji, ale też maksymalnym wykorzystaniem energii czy wody, włącznie z ich odzyskiem i to w czasie, kiedy faktycznie są użytkownikom niezbędne. Dom hybrydowy to obiekt z założenia niemal samowystarczalny, który dzięki zainstalowanym systemom tworzy inteligentny budynek kubaturowy, kompleksowo zarządzany przez system łączący w sobie wszystkie instalacje. Dzięki temu ma nie tylko znacznie obniżone zapotrzebowanie na media, ale sam je wytwarza i powala nimi odpowiednio zarządzać w taki sposób, aby efektywnie je odzyskiwać.

Dom hybrydowy, zdaniem wielu osób zaangażowanych w racjonalizowanie zapotrzebowania na media i rozwój technologii obiektów pasywnych oraz hybrydowych, takich jak Andrzej Reclik, to budynek przyszłości i dzięki realizacji budownictwa takich domów, a także mieszkań, w niedalekiej przyszłości zmieni się sposób myślenia o obiektach, nie tylko mieszkaniowych. Wyposażone w ogrzewanie z wykorzystaniem pompy ciepła, fotowoltaikę, system gromadzenia wody deszczowej oraz często rekuperację i biologiczną oczyszczalnię ścieków domy, pozwalają bowiem racjonalnie zarządzać ich funkcjonowaniem i generować spore oszczędności w codziennym życiu, uniezależniając ich użytkowników od niepewnego rynku mediów.

Detale na straży jakości

Co decyduje o efektywności całego systemu sterowania domem hybrydowym? Wysoka jakość materiałów, nowoczesne technologie i świadomość tego, jak przebiegać powinna realizacja takiego budynku, niezależnie od tego czy powstaje w tradycyjny sposób, czy mowa o obiektach szkieletowych i modułowych. We wszystkich tych systemach współczesnego budownictwa może powstać obiekt hybrydowy, z inteligentnym sterowaniem, jeśli tylko wykonawcy wiedzą, jak zarządzać taką realizacją. To jedno z największych wyzwań takiego budownictwa, a  jednocześnie wada, która znaczną część inwestorów bardzo zniechęca.

Znalezienie doświadczonych i przygotowanych do takich realizacji ekip budowlanych jest wyzwaniem, z  którym nie każdy zamawiający potrafi się zmierzyć. W zasadzie nie ma też mowy o budowie w systemie gospodarczym, który, jak wiadomo, pozwala na generowanie sporych oszczędności przy realizacji wymarzonego domu. Decydując się na dom hybrydowy, należy więc mieć świadomości, że koszty jego realizacji będą wysokie. Co więcej, w obecnej sytuacji rosną one dość dynamicznie, wraz ze zmianami cen materiałów, niezbędnych do jego wykonania. Czy zatem warto już na etapie projektowania i tworzenia kosztorysu, zapłacić ok. 30 – 40% więcej niż za klasyczny dom? Biorąc pod uwagę to, że koszty jego eksploatacji będą znikome i przeciętnie oscylują w granicach 250 zł miesięcznie – jak najbardziej tak! Oszczędności te to bowiem kapitał który, jeśli tylko inwestor nim dysponuje, pozwala na to, aby dom szybko pozwalał generować spore oszczędności.