Jak zbudować dom z gliny – wartościowe książki i publikacje

Jak zbudować dom z gliny – wartościowe książki i publikacje

24 października 2018 1 By Redakcja

Glina jest jednym z najczęściej używanych materiałów budowlanych. Cegły to przecież wypalana glina. Jednak również bez obróbki termicznej stanowi świetny budulec.

Skała osadowa w budownictwie

Glina wykorzystywana jest do tynkowania, murowania, konstruowania stropów oraz stawiania ścianek działowych i ścian nośnych. Jest używana do budowy pieców, posadzek, wodoodpornych dachów i cegieł. Kiedyś glina ubijana była w sposób ręczny – dziś robi się to za pomocą młotów pneumatycznych niskiej częstotliwości oraz z użyciem niewielkich pojazdów gąsienicowych.

Zalety glinianych domów

Glina jest materiałem ekologicznym. Nietrudno o jej pozyskanie, nie wymaga wysokotemperaturowych obróbek, a zbudowany z niej dom jest praktycznie w całości biodegradalny. Wykorzystywane w trakcie budowy materiały są o wiele tańsze, niż na przykład tradycyjny beton czy ceramika. Ponadto domki gliniane są energooszczędne, posiadają bardzo dobrą wewnętrzną akustykę, są estetyczne, a korzystanie z nich sprzyja względom zdrowotnym.

Marokański dom z gliny

Pozycje książkowe

Wiele osób, chcących zagłębić się w materii poświęconej glinie i budownictwu z nią związanym, stają przed sporym problemem. Bowiem na świecie wydano niewiele podręczników, które w sposób komplementarny zajmują się zagadnieniami związanymi z użyciem gliny jako ekobudulca. Przykładem istotnej pozycji książkowej poruszającej niniejszą tematykę jest Podręcznik budowania z gliny niemieckiego architekta, malarza i grafika – Gernota Minke. Wartą uwagi jest też pozycja Piotra Aignera Budownictwo wiejskie z cegły glino-suszonej z plantami chałup wiejskich stosownie do gospodarstwa narodowego, dostępna tylko w dwóch bibliotekach w Polsce, jeden egzemplarz znajduje się w czytelni Biblioteki w Krośnie.

Podręcznik budowania z gliny

Prof. Gernot Minke przekazuje na kartach książki twarde dane, które w sposób interesujący łączą się ze studiami przypadków oraz opisem praktycznych technik. Podręcznik ten jest świetną lekturą zarówno dla naukowców jak i praktyków, projektantów, samodzielnych budowniczych i wykonawców. W książce można znaleźć informacje dotyczące

  • właściwości gliny;
  • obróbki wstępnej;
  • glinobitki;
  • budowy z glinianych cegieł;
  • ubijania, wysypywania i pompowania gliny lekkiej;
  • tynków glinianych;
  • nowo powstałych budowli z gliny;
  • wskazówek dotyczących realizacji budowy z gliny.

Wszelka zgromadzona wiedza daje nie tylko poczucie większej pewności siebie w eksperymentowaniu architektonicznym, ale też racjonalne przekonanie, że budowanie z gliny to rzecz możliwa.

Dzieło Piotra Aignera

Zgromadzona przez Piotra Aignera wiedza na temat stosowanych ówcześnie metod budowy z gliny domów oraz dworów rzutuje więcej światła na tą technologię i jej poszczególne warianty. Okazuje się, że nie był to kiedyś to wcale niszowy w naszym kraju sposób budowy. Zawarł on w swej publikacji znane mu w tamtym czasie sposoby budowania z gliny surowej oraz udoskonalenia poszczególnych konstrukcji.

Ebook Wypełnianie ścian w technologii glina lekka w szalunku

W tej pozycji napisanej zaledwie kilka lat temu przez praktyków budownictwa glinianego Annę Szewczyk oraz Arka Bochen znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań oraz informacje jak krok po kroku przygotować szkielet drewniany oraz odpowiednio spreparować materiał do wypełniania konstrukcji. W tym ebooku zawarte są praktyczne porady jak przystosować dostępne nowoczesne rozwiązania i wykorzystać je do budowy domu z wykorzystanie gliny.

Wykorzystanie gliny surowej w budownictwie mieszkaniowym jest dobrym rozwiązaniem nie tylko dla środowiska. Glina jako materiał naturalny, nie przetworzony, jest biodegradowalny oraz ma właściwość wchłaniania albo oddawania nadmiaru wilgoci. Dzięki temu we wnętrzach domów glinianych albo tynkowanych gliną jest jednakowa wilgotność powietrza co ma pozytywny wpływ na układ oddechowy.

Źródło: