Kanapy z funkcją spania – jakie wybrać?

Kanapy z funkcją spania – jakie wybrać?

19 lipca 2022 1 By Redakcja

Jednym z najczęściej spotykanych w naszych wnętrzach mebli jest kanapa rozkładana. Jaką kanapę rozkładaną wybrać, by nie żałować? Kanapa jest podstawowym elementem wyposażenia większości naszych wnętrz. Wiele osób podczas ich aranżowania zastanawia się, jaką kanapę z funkcją spania wybrać, by spełniała swoje zadanie jak najlepiej. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Kanapa użytkowa czy dekoracyjna?

Podczas wyboru kanapy z funkcją spania, warto zastanowić się, w jaki sposób będzie ona użytkowana. Ważne jest, czy będziemy używali kanapy do spania na co dzień, czy tylko od święta, gdy będą nocować u nas goście. Ma to znaczenie, gdyż funkcja spania używana codziennie wymaga zastosowania bardziej wytrzymałych i odpornych na zniszczenia mechanizmów, a także rodzaju siedziska. Zależy nam przecież na jak największej wygodzie.

Wielkość ma znaczenie

Decydując się na sofę czy narożnik bez funkcji spania, nie mamy problemu z wyborem wielkości – zwykle zwracamy uwagę po prostu na to, by zmieściła się ona do salonu. Jeśli jednak kanapa ma funkcję spania, znaczenie ma wielkość miejsca do odpoczynku po jej rozłożeniu. Wybierając taką kanapę, trzeba wziąć pod uwagę metraż pomieszczenia, by po rozłożeniu nie okazało się, że nie zmieści się ona swobodnie. Konieczność co wieczornego przesuwania mebli czy innych elementów wyposażenia byłaby bardzo problematyczna. Istnieje pewne uśrednienie wielkości przestrzeni do spania, która umożliwia komfort odpoczynku. Dla osoby dorosłej jest to 60 cm szerokości i o 12-20 cm długości więcej niż wzrost użytkownika. Nie bez znaczenia pozostaje także wysokość sofy, która nie będzie w żaden sposób obciążać kręgosłupa użytkownika. Im wyższa kanapa, tym łatwiejsze z niej wstawanie. Ogólnie rzecz biorąc, im szersza i dłuższa jest kanapa, tym jest wygodniejsza. W większości przypadków jednak rozmiar jest zdecydowanie uzależniony od metrażu pomieszczenia.

Łatwość rozkładania

Rozkładana kanapa powinna rozkładać się szybko i bezproblemowo. Warto przy jej wyborze zwrócić uwagę na system rozkładania, a także na to, czy posiada ona pojemnik na pościel. To bardzo prosta, ale niezwykle funkcjonalna rzecz, która pozwala na oszczędność miejsca. Kanapa rozkładana powinna spełniać podwójną funkcję – w dzień być pięknym, funkcjonalnym meblem do odpoczynku, a nocą stać się wygodnym i komfortowym meblem do spania. Warto więc dokładnie sprawdzić wszystkie parametry, aby korzystanie z kanapy było jak najwygodniejsze i by jej design podkreślał aranżację wnętrza, dodając jej stylu i klasy.