Ładne drzewa iglaste

Ładne drzewa iglaste

28 kwietnia 2019 0 By Redakcja

Drzewa iglaste mają swój urok i chętnie sadzimy je w naszych ogrodach. Bardzo ładny pokrój oraz zimozielone igły są ozdobą w czasie mroźnej pory roku.

Krajowe drzewa iglaste

W naszym kraju naturalnie rosną takie drzewa iglaste jak:

  • świerk;
  • sosna;
  • jodła.

Nie są to jedyne gatunki, jednak najczęściej spotykamy je w lasach oraz ogrodach i parkach. Rzadziej występuje, ale równie charakterystyczny jest modrzew zrzucających na zimę igły.

Sosnowe bory i łany kosodrzewiny

Charakterystycznym drzewem iglastym są sosny w naszych lasach. Bory porastają ogromne tereny w Polsce. Za to w naszych ogrodach często gości kosodrzewina. Jest to sosna górska o pokroju krzewu osiągająca niewielkie rozmiary. Szczególnie ładnie wygląda w połączeniu z różnymi krzewami zrzucającymi na zimę liście oraz z bylinami. Pochodzi z rejonów górskich, gdzie porasta tereny między lasem iglastym, a górskimi halami.

Sosna

Iglaste i piękne takie są świerki

Ogromną ilość odmian świerków mają do zaoferowania ogrodnicy. Wśród odmian są niskie, takie jak biały Conica, czarny nana czy wysokie jak świerk serbski. Różnią się też wyglądem igieł.

Stateczne jodły

Jodły mają ogromne znacznie w gospodarce leśnej. Jednak w ogrodach przydomowych sadzi się raczej odmiany niezbyt wysokie. Część jest sprowadzanych z innych rejonów świata. Na przykład jodła kaukaska, koreańska czy hiszpańska.

Mniej znane drzewa iglaste

Takie jak jałowce czy cisy są to zazwyczaj krzewy albo niewielkie drzewa iglaste. Cisy to długowieczne rośliny, których drewno było wykorzystywane do produkcji łuków. Chroniono w naszym kraju już w XV wieku. Za to jałowiec można znaleźć nie tylko w lasach, ale też w naszych ogrodach. Warto zwrócić uwagę na odmiany płożące, które nadają się do wzmacniania skarp i okrywania nasłonecznionych miejsc w ogrodzie.

Drzewa iglaste obcego pochodzenia

Już od wieków sprowadzano rośliny w inne rejony niż występowały naturalnie. W naszym krajobrazie część z nich jest już od lat, a inne dopiero w nim się rozgaszczają.

Cypryśnik

Cypryśnik błotny to docelowo ogromne drzewo iglaste. Jeśli rośnie na podmokłych terenach tworzy korzenie oddechowe. Są to zgrubienia na wyrastające ponad poziom gleby w promieniu kilku metrów wokół pnia. Dostarczają one tlen do korzeni. Tak jak modrzew zrzucają jesienią liście razem z krótkopędami. Jest to drzewo pochodzące z błotnistych terenów USA.

Cyprysiki

Ciekawymi odmianami mogą poszczycić się cyprysiki. Są to śliczne, zazwyczaj niewysokie krzewy o różnorodnym pokroju. Przyrastają zazwyczaj powoli o kilka cm rocznie. Warto zwrócić uwagę na cyprysiki odmian:

  • lawsona Columnaris;
  • tępołuskowy Tetragona Aurea;
  • groszkowy Curly Tops.

Żywotniki czyli tuje

Oprócz tui odmiany brabant czy szmaragd stosowanych do tworzenia żywopłotów mamy też wiele ciekawych niskich odmian. Karłowate warte uwagi to:

  • Amber Glow;
  • Mirjam.

Fajny pokrój ma żywotnik olbrzymi Hipcord. Te rośliny wymagają gleby średnio wilgotnej. Suche stanowiska są dla nich niekorzystne.

Sosny nie tylko ozdobne

Wśród odmian sosny mamy nie tylko ładne, ale też ciekawe i o jadalnych nasionach. Są one smaczne i pożywne, używane do przyrządzania potraw. Najbardziej znane gatunki to między innymi:

  • limba syberyjska;
  • sosna karłowa – podobna do naszej kosodrzewiny;
  • sosna syberyjska;
  • sosna limba.

Sadząc je w swoim ogrodzie możemy nie tylko mieć ładne, ale też smaczne nasiona. Drzewa iglaste wydzielają do atmosfery olejki eteryczne. Zwłaszcza w ciepłe dni, dlatego warto je sadzić w pobliżu miejsca odpoczynku. O znaczeniu tego gatunku warto wiedzieć, że często zajmuje miejsce w utworach poetyckich, a także symboliki godłowej.

Źródła:

  • Drzewa i krzewy iglaste, Bugała.
  • Katalog roślin, praca zbiorowa pod red. J. Filipczak, Warszawa 2016.