Trawnik z rolki czy z siewu – który się bardziej opłaca?

Trawnik z rolki czy z siewu – który się bardziej opłaca?

15 października 2020 0 By Redakcja

Założenie trawnika to idealna inwestycja w piękny ogród. Decydując się na trawnik z rolki, nie musimy czekać długich miesięcy, by cieszyć się piękną zieloną murawą. Wiele osób obawia się jednak kosztów związanych z jego zakładaniem. Niepotrzebnie – trawnik z rolki to często bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż trawnik z siewu.

Co wpływa na cenę trawnika z rolki i z siewu?

Cena trawnika z rolki i z siewu uzależniona jest od kosztów materiału oraz pracy. Koszty założenia trawnika zależą od: rodzaju murawy, jakości materiału, transportu i montażu. Jeśli chcemy zlecić profesjonalnej firmie dodatkowe prace związane z przygotowaniem podłoża pod trawnik (np. wyrównanie terenu, rozłożenie ziemi urodzajnej, montaż siatki na krety), musimy liczyć się z dodatkowym wydatkiem.

Koszt założenia trawnika z rolki jest wyższy niż trawnika z siewu. Im większa powierzchnia trawnika, tym wyższy koszt całkowity, ale niższa cena za m2. 

Trawnik z rolki – cena

Ile kosztuje trawnik z rolki? Cena trawnika z rolki waha się od około 10 do 30 zł za m2. Uniwersalną trawę z rolki, w sprzedaży detalicznej i hurtowej można zakupić między innymi w sklepie SPA4GARDEN w cenie od 9,99zł brutto/m2 (przy zamówieniach hurtowych powyżej 2000m2) do 18,99 zł brutto/m2 (przy zamówieniu 40-240 m2). Jeśli zdecydujemy się na zakup trawy z rolki wraz z kompleksową usługą przygotowania terenu i montażu, koszt założenia trawnika z rolki wyniesie około 35-40 zł/m2.

Trawnik z siewu – cena

Założenie trawnika z siewu wiąże się z niższymi wydatkami na materiał i pracę ekipy ogrodniczej. Jaki jest koszt założenia trawnika z siewu? Cena nasion niezbędnych do stworzenia trawnika z siewu to 5-20 zł/m2. Za przygotowanie podłoża i wysiew nasion zapłacimy około 20 zł/m2.

Trawnik z rolki czy z siewu?

Założenie trawnika z rolki pozwala uniknąć rozczarowań. Wysiłek włożony w utworzenie trawnika z siewu często okazuje się daremny, a stworzona murawa w niczym nie przypomina tej wymarzonej. Nierównomierny wysiew nasion może zniweczyć nasze starania. Kiełkujące nasiona są też szczególnie narażone na wywiewanie, przesuszenie i przemarzanie. Stanowią również prawdziwy rarytas dla ptaków. Konieczne bywa coroczne dosiewanie nasion i inwestowanie w kolejne, coraz droższe, zabiegi pielęgnacyjne. W ten sposób koszty założenia i utrzymania trawnika z siewu nierzadko okazują się dużo wyższe niż trawnika z rolki. Trawnik z rolki to inwestycja długoterminowa, która po kilku latach może przynieść nam wymierne korzyści.